Z okazji Wszystkich Świętych została otwarta krypta pod kaplicą Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Codziennie (do końca listopada) w godzinach otwarcia klasztoru dla pielgrzymów i turystów można zejść do krypty.
Są tam w specjalnych niszach trumny i urny z prochami ojców paulinów. W krypcie jest 36 nisz grobowych, które zostały wykute w skale. Przed ołtarzem jest grobowiec, w którym zostały zebrane z różnych miejsc na Jasnej Górze i w tym grobowcu uroczyście złożone we wspólnym grobie w dniu 13 października 1836 roku. Są tu szczątki zmarłych pochowanych na pierwszym cmentarzu jasnogórskim, który istniał obok świątyni, w miejscu dzisiejszego Wieczernika.
Na ścianie przed wejściem do krypty jest tablica z wykazem pochowanych tam ojców i braci. W krypcie spoczywają m.in. generałowie zakonu i przeorzy Jasnej Góry m.in.: o. Pius Przeździecki i o. Piotr Markiewicz. Kiedy w XX-leciu międzywojennym budowano Wieczernik, dokonano wykopów i szczątki zmarłych zostały zmagazynowane w urnach i pochowane zostały właśnie w podziemiu pod Kaplicą Matki Bożej.
Od lat 60-tych XX wieku zmarli ojcowie i bracia paulini chowani są na miejskim cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.
Są tam dwa grobowce paulińskie – starszy z wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej wyrytym na granitowej płycie, tuż obok kościoła św. Rocha i nowszy, z 1990 r. na tzw. nowej części cmentarza z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego.
W niszy Kaplicy Matki Bożej, za szkłem jest urna z prochami obrońcy Jasnej Góry, ojca Augustyna Kordeckiego. Pierwotnie jego szczątki złożono pod ołtarzem Matki Bożej. W 1973 r. , z okazji 300. rocznicy śmierci o. Kordeckiego wystawiono urnę z jego prochami. I od tej pory jest już na stałe w przeszklonej niszy, w lewej lewej ścianie (patrząc na ołtarz) Kaplicy Matki Bożej.
W tym roku zmarło pięciu Paulinów posługujących na Jasnej Górze: o. Paweł Michalik, o. Kazimierz Uszyński, o. Konrad Pomper, o. Czesław Bieleń i o. Konstancjusz Kunz.
REKLAMA
W kaplicy Matki Bożej jest kilka XVII-wiecznych nagrobków, które kryją szczątki dobrodziejów sanktuarium, m.in. Heleny z książąt Wiśnio-wieckich Warszyckiej – kaszte-lanowej krakowskiej, Stanisława Warszyckiego – wojewody mazowieckiego i kasztelana krakowskiego, ks. Stanisława Krajewskiego – kustosza katedry łowickiej, Jana Klemensa Branickiego – podkomorzego krakowskiego, starosty bocheńskiego i wielickiego.
�
W Bazylice Jasnogórskiej są sarkofagi wojewody rawskiego Stanisława Jabłonowskiego i dwie krypty Denhoffów.
Przy bazylice znajduje się jeszcze j kaplica – Świętych Relikwii. W szklanych gablotach pokrywających powierzchnie wszystkich ścian znajdują się relikwiarze świętych i błogosławionych, m.in. św. Honorata, Kandyda, Filipa Nereusza.
Pochówki w bazylice jasnogórskiej, a właściwie w kościele, który był w tym miejscu przed powstaniem bazyliki, odbywały się pod podłogą świątyni.
Jednym z najbardziej niezwykłych odkryć, podczas wielkiego remontu bazyliki jasnogórskiej było znalezienie krypt, a w niej unikatowych trumien, tzw. dłubanek.
Do tej pory w Polsce odnaleziono tylko dwa podobne sarkofagi. Nieznana krypta była w całości wymurowana z kamienia wapiennego, łamanego na zaprawie wapiennej.
Osobliwością tych był w tym miejscu trumien było to, że każda z nich była oklejona od strony wieka i na bokach samej dłubanki kilkoma warstwami płótna. Te warstwy zachodziły na siebie. Zauważyć można było, że jej nici są grube, łączone masą klejącą. Na wiekach dwóch trumien wyznaczone były ćwiekami znaki krzyża.
Polecane oferty
Materiały promocyjne partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS