A A+ A++

Częstochowska policja podsumowała ubiegły rok na drogach naszego miasta i powiatu. Mimo że patrząc na statystyki w roku 2022 było nieco bezpieczniej niż w 2021, to i tak nie było spokojnie. – W 255 wypadkach zginęło 19 osób, w tym 9 pieszych, 2 rowerzystów i 2 motocyklistów – mówi podkomisarz Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy częstochowskich policjantów.

W ubiegłym roku na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 255 wypadków, w których 19 osób zginęło, a 285 zostało rannych. W 2021 roku było o 54 więcej wypadków, więcej tez osób zostało rannych, zginęło wówczas 20 uczestników ruchu drogowego.

– W 57 wypadkach z udziałem pieszych 9 zostało zabitych, a 48 rannych. W 2022 roku podczas prowadzonych działań oraz w trakcie codziennej służby policjanci ujawnili 576 kierujących, którzy popełnili wykroczenia względem pieszych. Najwięcej wykroczeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości w rejonie wzmożonego ruchu pieszych i wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Blisko 55% wypadków miało miejsce na przejściach dla pieszych, a do około 80% zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego doszło z winy kierujących – wyjaśnia podkomisarz Sabina Chyra-Giereś.

Mundurowi kontrolowali też zachowanie pieszych. Odnotowali w sumie aż 1515 przypadków łamania przepisów przez tę grupę. Najczęstsze przewinienia to przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub na czerwonym świetle.

Niestety mimo licznych apeli, wciąż nie brakuje osób, które wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. W ubiegłym roku częstochowscy stróże prawa zatrzymali 879 pijanych kierowców, a 14 z nich było sprawcami wypadków, w których zginęły 4 osoby.

Jedną z głównych przyczyn najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych była prędkość niedostosowana do warunków panujących na drodze.

– Nadmierna prędkość była przyczyną 1098 zdarzeń drogowych. W 2021 roku takich zdarzeń było znacznie więcej, bo aż 1449. W 2022 roku policjanci zatrzymali prawo jazdy 282 kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, w 2021 roku na drogach miasta i powiatu było znacznie więcej takich piratów drogowych, bo aż 441 – wyjaśnia podkomisarz Sabina Chyra-Giereś.

W sumie w 2022 roku stróże prawa ujawnili 31147 wykroczeń popełnionych w ruchu drogowym – co ciekawe, to dokładnie tyle samo, co w 2021 roku.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolacy w czołówce wagi ciężkiej
Następny artykułZmiany w Kodeksie pracy. Będzie więcej urlopu. Ale jest haczyk