Na życzenie radnych Prawa i Sprawiedliwości odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta, podczas której głosowano nad stanowiskiem w sprawie wniosku o natychmiastowe odwołanie wiceprezydenta Częstochowy Jarosława Marszałka. Ich zdaniem nie radzi on sobie z realizacją powierzonych mu zadań. Czarę goryczy miało przelać zamieszanie związane ze złożeniem rezygnacji przez Olafa Lubaszenkę, który pełnił funkcję dyrektora częstochowskiego teatru. Tak jak można się było tego spodziewać, stanowisko w sprawie wniosku o odwołanie Jarosława Marszałka nie zostało przyjęte.
Radni PiS twierdzili, że wniosek o odwołanie Jarosława Marszałka, który odpowiada między innymi kulturę, to odpowiedź na postulaty mieszkańców oraz uwagi na liczne zaniedbania w obszarach działalności.
– Jarosław Marszałek w naszym przekonaniu nie panuje nad realizacją powierzonych mu zadań, ponieważ zarówno instytucje kultury, jak i kluby sportowe borykają się z wieloma problemami oraz niedostateczną i utrudnioną współpracą na linii instytucja – miasto – twierdzili radni PiS.
Ich zdaniem sprawa zaniechania budowy stadionu dla Rakowa stała się już przedmiotem publicznych rozważań właściciela klubu, Michała Świerczewskiego dotyczących możliwości przeniesienia go do innego miasta.
Radni PiS obwiniali wiceprezydenta o zamieszanie związane z rezygnacją Olafa Lubaszenki ze stanowiska dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W uzasadnieniu wniosku można było przeczytać:
“O środowisku kulturalnym w Częstochowie również stało się ostatnio głośno, także w kraju, ale bynajmniej nie za sprawą sukcesów. W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, po miesiącu pracy, rezygnację z funkcji dyrektora złożył p. Olaf Lubaszenko. Taki krok tłumaczony jest przez władze miasta względami formalnymi, jednak z oficjalnego oświadczenia opublikowanego w mediach społecznościowych na profilu teatru, wynika, że racjonalne i akceptowane przez zespół Teatru rozwiązanie i próby optymalnego rozstrzygnięcia sytuacji przedstawiane Jarosławowi Marszałkowi, zostały przez niego odrzucone. Ponadto postawa wiceprezydenta tj. odrzucanie propozycji spotkania w przedmiotowej sprawie, może świadczyć o ignorancji oraz braku poważnego i odpowiedzialnego podejścia do tak ważnej kwestii.”
�
Radni PiS twierdzili również, że wniosek był też związany z pogarszającym się stanem finansów miasta.
– Odwołanie jednego z zastępców byłoby z jednej strony oczywistą oszczędnością, a z drugiej realizacją ustawowego wymogu dotyczącego liczby zastępców. Zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym art. 26a., w której określono, że Liczba zastępców wójta nie może być większa niż: (…) 3 – trzech w gminach do 200 000 mieszkańców. Z ostatnich danych wynika, że obecnie w Częstochowie zamieszkuje około 197000 mieszkańców – podkreślali.
Dyskusja podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta na temat bieżącej sytuacji w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz o ewentualnym odwołaniu Jarosława Marszałka trwała ponad trzy godziny. Tak jak można się było tego spodziewać, miejscy radni nie przyjęli stanowiska w sprawie wniosku. Za przyjęciem głosowało siedmiu radnych, przeciw było ośmiu, a czterech wstrzymało się od głosu.
Polecane oferty
Materiały promocyjne partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS