W Domu Oczami Brata w Częstochowie rozpoczęły się warsztaty teatralne podczas których uczestnicy poznają sztukę aktorską, improwizację, a także samych siebie. W przedostatni weekend sierpnia Fundacja Oczami Brata organizuje z kolei festiwal e/FKA.
W Domu Oczami Brata w Częstochowie trwają warsztaty warsztaty artystyczne w ramach czwartej edycji projektu “Studium współpracy edukacyjno – artystycznej”.
– Warsztaty Masterclass prowadzą naprawdę wyjątkowe nazwiska, jeżeli chodzi o świat teatru w Polsce, ale i też filmu, może nawet i bardziej w Europie. Projekt jest dofinansowany środkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata.
Wśród prowadzących pojawią się przez najbliższych kilka dni: Paweł Dobrowolski (Dyrektor naczelny Teatru im. Stefana Jaracza), Wojciech Tremiszewski (aktor słynnego serialu improwizacyjnego “Spadkobiercy” oraz członek niegdysiejszego Kabaretu Limo), Kinga Dębska ( Moje córki krowy, Zabawa zabawa), Małgorzata Łazarkiewicz (Ostatni dzwonek, Przez dotyk, Białe małżeństwo) i Prezes Fundacji Oczami Brata oraz Dyrektor Teatru Nowego Paweł Bilski (Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, uczeń Szkoły Aktorskiej przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, absolwent Autorskiego Liceum Artystycznego ALA).
– Ten projekt skroiłem na początku z myślą o młodych osobach, które kończą szkoły aktorskie albo filmowe i dokonują pierwszego kroku na rynku zawodowym, a nieraz trudno im dostać się do profesjonalnego, instytucjonalnego teatru, bądź koszty tego typu warsztatów po prostu są za duże, żeby oni mogli w nich uczestniczyć i dalej się edukować. W tym projekcie biorą także udział zawodowi aktorzy, którzy w wielu teatrach grają przez lata i zęby zjedli na aktorstwie, ale szukają nowych źródeł inspiracji, wymiany kontaktów i doświadczeń – dodaje Paweł Bilski.
Z kolei w przedostatni weekend sierpnia rusza Festiwal Kultury Alternatywnej e/FKA, który zadebiutował na kulturalnej mapie miasta w sierpniu 2021 r. i świetnie się przyjął. Inicjatorem wydarzenia była Fundacja Oczami Brata. Cel, który przyświecał temu przedsięwzięciu był jasny: kulturalne ożywienie i rewitalizacja Starego Miasta. Stąd większość wydarzeń skoncentrowana była w okolicach ul. Mielczarskiego. Adres ten wybrano nieprzypadkowo, to właśnie tu od grudnia 2016 r. mieści się Klubokawiarnia Alternatywa 21, zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Lokal, który powołali do życia fundacja i Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, stanowi fenomen nie tylko w skali miasta. Zapał wyjątkowych pracowników i ich pozytywną energię szybko docenili mieszkańcy. Dziś „Alternatywa 21” stanowi jedno z najbardziej lubianych miejsc w Częstochowie.
W tym roku festiwal startuje 23 sierpnia już o godz. 10:00. To wtedy, dzięki dołączeniu w tym roku festiwalowych darczyńców Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, swoje artystyczne wnętrze zaprezentują grupy osób z niepełnosprawnością z różnych placówek z województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i śląskiego. Natomiast o godz. 16:00 z Placu Biegańskiego powędruje barwna parada na ul. Mielczarskiego, w samo centrum artystycznych wydarzeń, która oficjalnie otworzy całe wydarzenie. Na dwóch festiwalowych scenach wystąpi m.in. dolnośląski zespół Haja, Paweł Łowicki ze swoim zespołem, a gościem specjalnym będzie aktorka Iwona Chołuj. Swój koncert będzie też miał raper Mikser. W Klubokawiarni natomiast zorganizowane zostanie czytanie performatywne oraz występ Grupy The Konrads Impro.
Podczas Festiwalu będzie można także zobaczyć krakowski Teatr Nikoli. Weteran e/FKI zaprezentuje dwa występy: „Dawno temu w Montrmarte” oraz „Swinging Charleston”.
Nieodłączną częścią Festiwalu są warsztaty rękodzieła artystycznego, plastyczne i animacyjne.
Goście wydarzenia będą mogli także usłyszeć koncerty Zofii Sosińskiej i Roberta Mateuszuka oraz wziąć udział w spotkaniu z Przemysławem Kossakowskim. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Akurat.
W sumie Festiwal odwiedzi ponad 250 artystów z Polski, Ukrainy i Korei Południowej, którzy tworzyć będą w różnych materiach artystycznych przy współudziale blisko 70 wolontariuszy, pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej “Jasne, że alternatywa 21” oraz Partnerstwa Lokalnego “Stare Miasto-Nowe Życie”.
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS