Tradycyjnie przed przypadającą 4 grudnia tzw. Barbórką, czyli świętem górniczym wypadającym we wspomnienie ich patronki – św. Barbary, na Jasną Górę przybyła 32. Pielgrzymka Górników.
Pielgrzymka górników tradycyjnie rozpoczęła się uroczystym przemarszem z paulińskiego kościoła św. Barbary na Jasną Górę, złożeniem kwiatów pod pomnikiem bł. Prymasa Wyszyńskiego i drogą krzyżową po Wałach.
Udział w niej wzięli przedstawiciele różnych sektorów przemysłu wydobywczego i pracownicy branży energetycznej. Pielgrzymom towarzyszyła Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”.
– Przychodzimy, by zawierzyć Maryi całe polskie górnictwo. Modlimy się o to, by nasza praca była bezpieczna, by każdy z nas bezpiecznie wracał do domu – mówił na Jasnej Górze Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Podkreślał, że proszą też za rządzących, bo wojna za naszą granicą, która wywołała ogromny kryzys gospodarczy i energetyczny, pokazała, jak ważne są narodowe surowce – „polskie skarby, nasze dobro narodowe, węgiel i inne kopaliny”. – Dość opowiadania o zamykaniu kopalń, o przechodzeniu na energetykę, do której nie mamy nośników – powiedział przewodniczący. Dodając, że „u nas pod ziemią mamy pod dostatkiem węgla kamiennego, brunatnego, a musimy go sprowadzać z Kolumbii, Indonezji i innych krajów za ciężkie pieniądze”.
�
W kazaniu bp Jacek Kiciński z Wrocławia zauważył, że górnicy to ludzie z mocnym charakterem, zachęcał, by stawali się też mocni duchem. – Uczyńcie wszystko, by wasz trud przynosił pożytek w doczesności i był zaczynem życia wiecznego – mówił. Zaznaczył, że ich praca, zwłaszcza teraz, bywa ponad ludzkie siły. – Dziękujemy za wasze poświęcenie i determinację – mówił. Podkreślał, że właśnie w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach ważna jest wiara i zaufanie Bożej Opatrzności.
Polecane oferty
Materiały promocyjne partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS