A A+ A++

Częstochowianie i władze miasta upamiętnili 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej pod pomnikiem „Poległym w obronie Ojczyzny”.

Uroczystości rocznicowe odbyły się na placu Pamięci Narodowej. Rozpoczęły się od przemówienia prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, w którym nawiązał do sytuacji zza wschodniej granicy.

– 79 lat temu przewaga sił aliantów pozwoliła położyć kres okrutnej wojnie, a zarazem reżimowi, który ją wywołał. Pociągnięto do odpowiedzialności wielu zbrodniarzy. Teraz podobna jedność i zdecydowanie potrzebne są nam – kochającym wolność i demokrację – aby powstrzymać putinowskie i proputinowskie zakusy. Powinniśmy cenić i czynnie wspierać tych, którzy poświęcają dziś swoje życie i zdrowie za te wartości – mówił prezydent. – Z trudem przychodzi nam świętowanie kolejnej rocznicy końca wielkiej wojny, kiedy tuż za progiem toczy się dzisiejsza, równie okrutna w swym wymiarze ludzkim.

W obchodach uczestniczyli reprezentanci władz województwa, miasta i powiatu, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie, służb mundurowych, środowiska kombatanckiego oraz uczniowie częstochowskich szkół. Zmówiono modlitwę ekumeniczną. Tradycyjnie Kompanię Honorową wystawiła Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.

Kwiaty pod pomnikiem „Poległym w obronie Ojczyzny” w imieniu władz Miasta Częstochowy złożyli prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz nowo wybrany przewodniczący Rady Miasta Łukasz Banaś.

Organizatorami uroczystości byli Związek Inwalidów Wojennych Zarząd Okręgowy w Częstochowie i Urząd Miasta Częstochowy.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielka Brytania wydala rosyjskiego attache. “Niezadeklarowany oficer wywiadu”
Następny artykułBydgoska kuria diecezjalna udostępnia zgromadzone muzealia