A A+ A++

Fundacja Instytutu Mediów zorganizowała 21 czerwca 2023 konferencję o temacie: “Budowanie suwerenności technologicznej Polski” z udziałem Pawła Lewandowskiego, wiceministra cyfryzacji, płk Mariusza Chmielewskiego z MON, który jest zastępcą dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz z udziałem przedstawicieli polskich podmiotów gospodarczych, czołowo rozwijających się w dziedzinie cyfryzacji. Konferencja z debatą odbyła w Bastionie Świętej Barbary na Jasnej Górze w Częstochowie. Uczestnicy w podczas panelu debatowali na temat przyszłości rozwoju cyfrowego w Polsce oraz o wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem cyfrowym kraju. Jak na pytania o kwestii przyszłości rozwoju cyfryzacji i bezpieczeństwa cyfrowego Polski odpowiadali uczestnicy? Czy możemy jako naród czuć się bezpiecznie? Jakie wyzwania stoją przed Polską w tym zakresie?

Panel dyskusyjny podczas konferencji prowadził Maksymilian Wysocki, redaktor zarządzający portalem wGospodarce.pl. Prowadzący pytał uczestników o główne zagadnienia związane z przyszłością rozwoju cyfryzacji w Polsce, wzywania, przed którymi stoi nasz kraj oraz o bezpieczeństwo cyfrowe kraju, które mają stanowić o suwerenności technologicznej Polski.

W Panelu udział wzięli: Paweł Lewandowski, wiceminister cyfryzacji, płk Mariusz Chmielewski, MON, zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Adam Bugajczyk, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w KGHM Polska Miedź S.A., Łukasz Hołubowski, członek rady nadzorczej mPay, David Musiał z Milagro DRI-Digital Risk Intelligence, firmy zapewniającej bezpieczeństwo w transformacji cyfrowej, Michała Pariaszewskiego z Poczty Polskiej oraz Krzysztofa Dyki z ComCERT S.A. spółki zajmującej cyberbezpieczeństwem.

– Wyzwania związane z suwerennością Polski w procesie cyfryzacji są ogromne, ponieważ adwersarz, którego widzimy wokoło jest bardzo aktywny. Budujemy nowe zdolności sił zbrojnych, to angażuje ogromne zasoby i aktualizuje obecne. Angażowane są bardzo duże zasoby ludzkie, czasowe i zarządcze w tym procesie – mówił dla nas płk Mariusz Chmielewski z MON, zastępcą dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Zobaczcie zdjęcia z konferencji

Zobacz galerię(20 zdjęć)

W dyskusji we wnioskach stawiano na łączenie tradycji z technologią oraz na edukacje przyszłych ekspertów, którzy często migrują za granicę oraz edukację społeczeństwa. Wskazywano na współpracę między różnymi organami podległymi państwu, w wymianie doświadczeń. Jako przykład do naśladowania wskazywano na kraje najbardziej rozwinięte cyfrowo: Chiny Francje, Izrael, USA, w których zdolność i kultura wytwarzania technologii wspierana jest przez rząd oraz w których towarzyszy w tym procesie wiara, szacunek, zaufanie w produkty w nich wytwarzane. Wskazywano na stawianie na polski produkt jako priorytet oraz opracowywanie własnych technologii.

-Jestem przekonany, że powinniśmy postawić na produkcje różnych części łańcucha, jeśli chodzi o tworzenie nowych technologii, postawić na fabryki, nawet prostych elementów. Jestem przekonany, że rozwój gospodarki musi się przede wszystkim, rozwijać wokół przemysłu ciężkiego, ale także jeśli chodzi o przemysł elektroniczny, on jest w pewnym sensie ciężki, bo jest twardy, namacalny. Gospodarka musi się rozwijać integralnie, żeby nie doszło do sytuacji, gdzie obracamy tylko prawami autorskimi – podkreślał Paweł Lewandowski, wiceminister cyfryzacji.

W dyskusji podkreślano rangę polskich specjalistów i fachowców dziedzinie IT, którzy należą do czołówki światowej oraz wygrywają prestiżowe konkursy oraz że firma Microsoft tylko na swoje bezpieczeństwo przeznacza rocznie 4 mld dolarów.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSuperhumans Center у Львові відкриває чергу пацієнтів у відділення реконструктивної хірургії
Następny artykułChcesz przejść na emeryturę? Lipiec to dobry miesiąc na złożenie wniosku w ZUS