A A+ A++

Częstochowa walczy ze smogiem. W ramach wybranego przez mieszkańców projektu z Budżetu Obywatelskiego “STOP SMOG! Zielony pochłaniacz smogu’’ na 10 budynkach pojawiły się zielone ściany, a na Starym Mieście powstał ogród wertykalny. Uczniowie 8 szkół podstawowych, które zazieleniono, dowiedzieli się przy okazji o korzyściach z takich realizacji. Koszt wszystkich przeprowadzonych w ramach zadania prac to ponad pół miliona złotych.

Na budynkach 8 częstochowskich szkół podstawowych, siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg przy ulicy Legionów i Hali Polonia przy ulicy Dekabrystów pojawiły się zielone ściany. Docelowo, w zależności od konkretnego miejsca, nasadzona roślinność ma pokryć powierzchnię o wysokości od 8 do 12 metrów i szerokości 4 lub 5 metrów. W pobliżu Pomnika Pamięci Żydów Częstochowian na Starym Mieście założono z kolei ogród wertykalny. Wszystkie te inwestycje zrealizowano z puli Budżetu Obywatelskiego, w ramach projektu “STOP SMOG! Zielony pochłaniacz smogu’’.

Zobacz galerię(22 zdjęcia)

Zielone ściany zostały założone na budynkach szkół podstawowych: nr 14 (ul. Jerzego Waszyngtona), 16 (ul. Ułańska), 38 (ul. Generała Władysława Sikorskiego), 49 (ul. Jesienna), 9 (ul. Jana III Sobieskiego), 13 (ul. Wręczycka), 54 z oddziałami integracyjnymi (ul. Jerzego Kukuczki), 7 (ul. Ludwika Zamenhofa). W przyozdobionych roślinami szkołach odbyły się również warsztaty ekologiczne dla uczniów. Pojawienie się zielonych ścian okazało się dobrą okazją, aby przekazać najmłodszym częstochowianom wiedzę na temat korzyści z takich zielonych projektów.

Zakres prac objął nasadzenie roślin pnących na metalowych konstrukcjach. Na 10 budynkach pojawił się bluszcz pospolity, winobluszcz pięcioklapowy i barwinek wyniosły. W celu ochrony roślin przed chwastami i wysuszeniem geowłókninę wysypano korą. Krawędzie rabat zostały zabezpieczone obrzeżem ogrodniczym.

Stanowiący uzupełnienie projektu ogród wertykalny na Starym Mieście ma długość 10 metrów i szerokość 1,5 metra. Znajdziemy tam 9 świerków serbskich i 15 miskantów chińskich – rośliny, która jesienią przebarwia się na bordowo.

Prace w ramach wybranego przez mieszkańców Częstochowy projektu BO wykonała firma z Ełku – Państwowa Łąka sp. z o. o. Koszt inwestycji zrealizowanych w ramach projektu wyniósł niecałe 550 tysięcy złotych.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy Targ/Szaflary: za szybko, pod wpływem alkoholu i bez uprawnień
Następny artykułKopciuszek i kamień życia w Kinie Światowid [ Kina i teatr ]