Cmentarz żydowski w Częstochowie jest jednym z największych kirkutów w Polsce. Świadczy o tym jego powierzchnia, która zajmuje ponad 8 hektarów. Niemal cała jego szerokość porośnięta jest lasem, a nagrobki w większości oplecione są bluszczem. Duża część z nich jest zniszczona lub przewrócona, ale spora grupa nadal stoi. To powoduje, że klimat tam jest bardzo mistyczny, a samo przebywanie tam może nabawić gęsiej skórki. Zobaczcie, jak wygląda tajemniczy częstochowski kirkut.
Początkowo leżał poza granicami Częstochowy, jednak w wyniku jej rozwoju i rozbudowy został przez nią wchłonięty. Liczy ok. 5 tysięcy zachowanych nagrobków, co czyni go trzecim co do wielkości na ziemiach polskich. Pierwsze pochówki na cmentarzu miały miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku, a ostatni oficjalny pogrzeb odbył się w roku 1970, jednakże nielegalne pochówki odbywały się jeszcze przez kilka następnych lat. Obecnie kirkut podzielony jest na dwie części – starą, bardziej zniszczoną i obrośniętą bluszczem oraz część drugą, nowszą, gdzie znajdziemy m.in. zbiorowy nagrobek ofiar małego getta istniejącego w Częstochowie.
Po zakończeniu II wojny światowej, kirkut był rozkradany i demolowany. Do ocalenia cmentarza przyczyniła się decyzja ówczesnych władz Częstochowy, które postanowiły włączyć go do terenów Huty. Cały obszar został ogrodzony, co znacznie utrudniło dostanie się do niego. W latach 80-tych, nekropolia została częściowo uporządkowana, wyremontowano również fragment otaczającego ją muru wraz z główną bramą, a także finalnie wpisano na listę zabytków.
�
Oto jeden z największych kirkutów w Polsce!
Polecane oferty
Materiały promocyjne partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS