Częstochowa. By budować cywilizację pokoju i miłości zachęcał na Jasnej Górze bp Jan Piotrowski uczestników 43. Pielgrzymki Apostolatu Maryjnego. Dwudniowe spotkanie zgromadziło członków wspólnoty oraz osoby, które na co dzień przez swoją postawę pragną oddawać cześć Matce Bożej oraz służyć potrzebującym. Dwudniowa pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Maryja – Matką Bożego Pokoju”.
Apostolat Maryjny związany jest z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré. 27 listopada 1830 r. ukazała się jej Matka Boża, która poleciła zakonnicy rozpowszechnić medalik na całym świecie. Maryja poleciła wybić medale według określonego wzoru.
Miał się na nich znaleźć: wizerunek Maryi, z której dłoni wypływają jasne promienie jako symbol łask, litera “M” z wyrastającym z niej krzyżem, otoczonym 12 gwiazdami oraz serca Jezusa i Maryi, a także napis “O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Maryja obiecała wówczas, że kto go będzie z ufnością nosił, dostąpi wielu łask Bożych. W propagowanie medalika zaangażowało się wielu świętych, wśród nich czciciel Niepokalanej, św. Maksymilian Maria Kolbe.
– Żeby być zaczynem pokoju często wystarczy szczery uśmiech, wystarczy dobre słowo, wystarczy, że ktoś widzi we mnie człowieka, który nie ma zaciśniętych pięści, tylko ma otwarte dłonie, tak jak na cudownym medaliku otwarte dłonie ma Maryja – podkreślał ks. Basaj, dyrektor krajowy Apostolatu Maryjnego.
Członkowie Apostolatu noszą cudowny medalik, odmawiają codziennie specjalną modlitwę, biorą udział w comiesięcznych spotkaniach, w trakcie których czytane jest i rozważane Pismo św. i odmawiany jest różaniec, ale przede wszystkim ich zadaniem jest apostołowanie.
– Te wspólnotę wybrałem dlatego, że doświadczam w niej jak Maryja prowadzi mnie do Jezusa. Bliska jest mi duchowość maryjna, staram się czynnie brać udział w życiu parafii, pomagamy kapłanom. Prowadzimy szereg dzieł charytatywnych, to przede wszystkim pomoc materialna uboższym dzieciom, mamy też w duchowej adopcji dziecko z Afryki, które wspomagamy w kształceniu – mówi Antoni Jagiencki z Kielc, członek wspólnoty.
Ewangelizują także wśród ludzi obojętnych i zagrożonych religijnie, zwłaszcza znajdujących się w niebezpieczeństwie śmierci, działają także charytatywnie. Cudowny medalik to ich narzędzie apostołowania, rozdają je wśród więźniów, chorych, podopiecznych domów Opieki Społecznej.
– To służba na wzór Matki Bożej – podkreśla Teresa Walczak z parafii św. Wawrzyńca w Gozdnicy w diec. zielonogórsko-gorzowskiej i zapewnia, ze Matka Boża nigdy nikogo nie zostawia bez pomocy.
Apostolstwo świeckich zaangażowanych w stowarzyszeniu to modlitwa połączona z czynem – pomagają potrzebującym, zachęcają do miłości i zaufania Matce Bożej.
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS