Poprzez konsekwentne działania pokazujemy, że wiemy, jak zapewnić bezpieczną przyszłość i rozwój naszego kraju – mówi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz lider listy PiS do Sejmu RP z okręgu podwarszawskiego, poseł z Legionowa
Jak podsumowałby Pan mijającą kadencję parlamentu z lat 2019-2023, w której Prawo i Sprawiedliwość na czele Zjednoczonej Prawicy rządziło Polską?
Konsekwentnie realizowaliśmy nasz program, nierzadko przy silnym oporze grup interesów, które wspierane przez totalną opozycję oraz ich mocodawców z zagranicy usiłowały torpedować zmiany oczekiwane przez polskie społeczeństwo. Podjęty przez nas proces naprawy Rzeczypospolitej jest trudny i wielowątkowy, ale potrzebny, akceptowany i popierany przez większość Polaków. Chcemy takiego wzmocnienia państwa, aby w pełni wykonywało swoje obowiązki względem obywateli, a zarazem w sposób zdecydowany walczyło z patologiami. Trzecia kadencja pozwoli nam wiele postulatów zmienić w rzeczywistość, sfinalizować rozpoczęte projekty. Choćby w obszarze bezpieczeństwa militarnego, za który odpowiadam.
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Na mocy porozumienia z Lasami Państwowymi decyzją ministra MON Mariusza Błaszczaka nieruchomość w Skubiance przejęły Wojska Obrony Terytorialnej na obiekt poligonowy
A co udało się zrealizować dotychczas w obszarze obrony narodowej?
Za historyczny sukces naszego kraju w okresie, kiedy sprawowałem obowiązki ministra obrony, uznaję znaczące zwiększenie liczebności armii, wdrożenie programu intensywnej modernizacji sił zbrojnych, odtwarzanie i budowę nowych jednostek wojskowych, szczególnie na wschód od Wisły, a także zacieśnienie współpracy wojskowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi i poprawę interoperacyjności z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy w procesie skokowego unowocześnienia armii, wiele jednostek najnowocześniejszego sprzętu trafiło już do Wojska Polskiego.
Sytuacja bezpieczeństwa w Europie, związana z odrodzeniem imperialnego kursu polityki Rosji i pełnoskalową agresją tego państwa wobec Ukrainy, wymusza na Polsce intensyfikację tych działań.
To, że w 2023 roku przybywa do Polski nowoczesne uzbrojenie, jak czołgi, samoloty i śmigłowce, artyleryjskie zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, jest możliwe tylko dlatego, że przewidzieliśmy konieczność wzmocnienia armii i wcześniej, zanim Rosja napadła na Ukrainę w lutym 2022 roku, zakontraktowaliśmy dostawy sprzętu. Teraz uzupełniamy potrzeby sił zbrojnych.
W jakim zakresie możemy liczyć na Stany Zjednoczone w procesie modernizacji armii?
Możemy mówić tu o partnerstwie strategicznym, a nawet więcej – o historycznym sojuszu pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Nasza współpraca w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Oceniam, że jest to najwyższy poziom relacji w sferze obronności w historii naszych państw. Podstawa prawna do zwiększenia naszych kontaktów została ustanowiona w 2020 roku, kiedy podpisaliśmy umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. I co warto podkreślić – znacznie ułatwiło to koordynację działań USA w Polsce po ataku Rosji na Ukrainę. Relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi stanowią jeden z filarów bezpieczeństwa naszego kraju, jak również bezpieczeństwa państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO. USA są też zasadniczym partnerem w dziedzinie modernizacji technicznej naszego wojska. Moim celem jest, by polscy żołnierze wykorzystywali najnowocześniejszy na świecie sprzęt, a właśnie taki jest ten produkowany w Stanach Zjednoczonych. Dzięki naszym relacjom jest on dla nas dostępny. Przykładami są tutaj czołgi Abrams, śmigłowce Apache, samoloty F-35 oraz systemy Patriot i HIMARS.
Polska armia ma liczyć 300 tys. żołnierzy. W jakim miejscu tego planu jesteśmy?
Tak znaczne zwiększenie liczebności wojska być postrzegane jako wyzwanie – jednak jestem przekonany, że ta wielkość jest w naszym zasięgu. Proszę zwrócić uwagę, że w 2015 roku Wojsko Polskie liczyło 95 tysięcy żołnierzy – dziś mamy blisko 180 tysięcy żołnierzy pod bronią i ta liczba cały czas rośnie. Ustawa o Obronie Ojczyzny z marca 2022 roku uporządkowała nasz system prawny i stałą się doskonałą podstawą do unowocześnionego i usprawnionego systemu rekrutacji, nowych form służby jak np. dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, szkolenia i edukacji obecnej i przyszłej kadry oraz zapewniła stały i efektywny system finansowania Sił Zbrojnych na kolejne lata. Dzięki temu mogliśmy przyspieszyć kontraktowanie uzbrojenia i wyposażenia dla armii.
Czy Polacy chcą służyć w wojsku?
Zdecydowanie tak – wystarczy popatrzeć na odzew jakim cieszy się dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, czy też nasze programy „Trenuj jak żołnierz” i „Trenuj z wojskiem”. Nie tylko otworzyliśmy wojskowe koszary dla ludzi z zewnątrz, ale oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie blisko 5 tys. od pierwszego miesiąca służby. Dajemy też możliwość sprawdzenia jak wygląda służba w Wojsku Polskim. Dużo osób korzysta z tej drogi – i nawet jeśli potem nie zdecydują się na kontynuację kariery w wojsku my – jako kraj – zyskujemy kolejną osobę przeszkoloną. A budowa systemu głębokiej rezerwy jest kluczowa – pokazała to zresztą wojna na Ukrainie.
Jaka będzie Polska armia ze kilka lat?
Będzie jedną z najsilniejszych i najnowocześniejszych armii w Europie. Będzie potężną siłą odstraszającą i jednym z kluczowych elementów systemu kolektywnej obrony w naszej części kontynentu. Już teraz procentują wysiłki jakie podjęliśmy. Możemy być dumni z naszych żołnierzy – ta duma i zaufanie społeczne będzie tylko rosnąć i jest to w pełni uzasadnione. Oferujemy wiele możliwości rozwoju: atrakcyjne uposażenie, dobre warunki służby, możliwość pracy na najnowocześniejszym sprzęcie, uczestnictwa w szkoleniach i zmierzenia się z nietuzinkowymi wyzwaniami.
Jaką rolę powinien wypełniać Poseł na co dzień wobec wyborców w swoim okręgu?
Priorytet to utrzymywanie stałego kontaktu z mieszkańcami ośmiu powiatów podwarszawskich za pośrednictwem sieci moich biur poselskich oraz bieżące reagowanie na zgłaszane problemy. Temu służą interwencje poselskie, które podejmuję w sprawach dotykających bezpośrednio konkretnych osób.
Dla mieszkańców powiatów podwarszawskich, z których znaczna część związana jest zawodowo ze stolicą, niezwykle ważna jest też jakość komunikacji z Warszawą.
Z tego powodu znaczna część mojej pracy poselskiej dotyczy właśnie infrastruktury. Za przykład może służyć będąca już w toku przebudowa DK61 na odcinku Legionowo – Zegrze. Uciążliwy fragment drogi w samym Legionowie jest już gotowy. Za chwile będzie ogłoszony przetarg na wykonawcę przebudowy i poszerzenia odcinka z Legionowa do Zegrza. Skutecznie zabiegałem też o inne inwestycje w infrastrukturze, jak linia kolejowa do Zegrza, która została oddana do użytku w czerwcu 2023 roku i przez kilka miesięcy przewiozła tysiące pasażerów. Jako Minister Obrony Narodowej podjąłem decyzję o przeznaczaniu 500 mln zł rocznie na wsparcie budowy oraz remontów dróg lokalnych. To środki, z których korzystają również gminy i powiaty podwarszawskie. Rozwijamy także wojsko w powiecie legionowskim. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej mieści się w Zegrzu, dowództwo komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni stacjonuje w Legionowie, gdzie także od blisko dwóch lat działa nowy szpital Wojskowego Instytutu Medycznego. Ostatnio pozyskaliśmy od Lasów Państwowych dla WOT nieruchomość w Skubiance, w gminie Serock, która wcześniej była zajmowana przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej. Terytorialsi będą się tam szkolić.
Dobiega końca kampania wyborcza. W jaki sposób zachęcić Polaków, aby wzięli udział w głosowaniu?
Jako Prawo i Sprawiedliwość staraliśmy się pokazać, poprzez konsekwentną realizację złożonych obietnic, że jesteśmy wiarygodni. A przyszło nam rządzić w skomplikowanej sytuacji międzynarodowej, gdy na terytorium sąsiada toczy się regularna wojna. Stawką wyborów 15 października 2023 r. jest, czy kierunek zmian w naszej Ojczyźnie będzie kontynuowany, czy też wysiłki z lat 2015-2023 zostaną zmarnowane. Totalna opozycja wprost mówi, że jej celem jest radykalna zmiana w wielu obszarach. Atakują choćby nasz program modernizacji sił zbrojnych. Podważają znaczenie obrony granic naszej Ojczyzny. Głos w wyborach na Prawo i Sprawiedliwość to głos oddany za bezpieczną przyszłością Polaków.
red.
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS