Ponad połowa Polaków popiera zabiegi zmierzające do uzyskania reparacji od Niemiec za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej – tak wynika z najnowszego badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl. W naszym badaniu zadaliśmy respondentom następujące pytanie:
Czy według Pani/Pana Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji (odszkodowania) za straty poniesione w czasie II Wojny Światowej?
Na tak zadane pytanie twierdząco odpowiedziało 52 proc. badanych.
29 proc. jest przeciwko zabiegom o reparacje.
19 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Zabiegi o reparacje popiera aż 90 proc. wyborców PiS. Wśród wyborców KO przeważają przeciwnicy – 58 proc. nie chce działań w tej sprawie.
Na początku stycznia zapytaliśmy Polaków, czy Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowania na straty wojenne (a nie o słuszność bądź celowość zabiegów w tej sprawie). Wówczas wskaźnik akceptacji wyniósł 57 proc. Przeciwnego zdania było 19 proc. respondentów. 24 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła – z inicjatywy wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka – uchwałę w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z napaścią Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszą okupacją niemiecką.
Wiceminister Mularczyk podczas późniejszej konferencji prasowej powiedział, że celem uchwały jest formalne ustosunkowanie się polskiego rządu do odpowiedzi, jaką Niemcy wystosowały na polską notę dyplomatyczną ws. domagania się reparacji wojennych i odszkodowań. Mularczyk stwierdził, że „strona niemiecka w formie bardzo lakonicznej odpowiedziała, że kwestia reparacji jest zamknięta”.
CZYTAJ: Uchwała rządu ws. reparacji opublikowana w Monitorze Polskim. „Nigdy nie zrzekły się skutecznie i nie zrezygnowały z dochodzenia”
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 14 do 17 kwietnia 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1036 osób.
Sil
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS