A A+ A++

„Dzisiaj rano byłam świadkiem szokującej sytuacji, w której nastolatek (około 13 lat) w autobusie 102 jadącym w stronę metra, zajął miejsce na siedzeniu od strony przejścia, pozostawiając miejsce od okna wolne, jednak odmawiał innym pasażerom korzystania z tego wolnego miejsca” — nie chciał nikogo przepuszczać ani w żaden inny sposób umożliwić dostęp do wolnego miejsca – opisuje Pani Barbara na jednej z lokalnych grup. 

Fot. Warszawa w Pigułce

„Pasażerowie dużo starsi od tego nastolatka byli ściśnięci w przejściu i nie mogli skorzystać z wolnego miejsca (zwykle autobus o tej porze jest dość zatłoczony i nie można pozwolić sobie na komfort jazdy w pojedynkę na podwójnym siedzeniu). Nastolatek nie reagował na prośby o umożliwienie przejścia. Kiedy ktoś próbował przejść na wolne miejsce, kopał i mówił, że „nie ma obowiązku nikogo przepuszczać, bo nigdzie nie jest tak napisane”. – czytamy w opisie.

Zajrzeliśmy do regulaminu WTP. Przepisy porządkowe nie mówią wprost, zakładając najwyrażniej, że takich sytuacji nie będzie:

1. W pojeździe są wydzielone i oznaczone znakiem graficznym (piktogramem) miejsca dla:

1) osób z dzieckiem na ręku oraz kobiet w ciąży;

2) osób niepełnosprawnych i o ograniczonych możliwościach poruszania się;

3) osób poruszających się na wózkach inwalidzkich;

4) wózków dziecięcych.

2. Osoby wymienione w ust. 1 pkt 1, 2 i 3, osoby przewożące dzieci w wózkach dziecięcych oraz osoby starsze w rozumieniu ustawy z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1705) posiadają pierwszeństwo w zajmowaniu wydzielonych miejsc określonych w ust. 1 oraz pierwszeństwo w korzystaniu z wind znajdujących się na stacjach metra.

3. Obsługa pojazdu zobowiązana jest – w razie jednoznacznego zasygnalizowania takiej potrzeby – do udzielenia pomocy osobom wymienionym w ust. 1 pkt 2 i 3 w dostaniu się do pojazdu i zajęciu w nim miejsca oraz w opuszczeniu miejsca i pojazdu.

4. Przepisy ust. 3 nie dotyczą maszynistów metra oraz pociągów.

5. W przypadku przewożenia przez pasażera bagażu lub zwierząt w miejscu określonym w ust. 1 pkt 3 i 4, pasażer taki obowiązany jest do zwolnienia tego miejsca na każde żądanie pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym i przestawienia przewożonego bagażu (w tym również zwierzęcia) z zachowaniem postanowień § 12.

6. W przypadku przewożenia przez pasażera roweru w miejscu określonym w ust. 1 pkt 3 i 4, pasażer taki obowiązany jest do zwolnienia tego miejsca na każde żądanie pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym i opuszczenia pojazdu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPremier: Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej
Następny artykułLiga włoska. Na początek hit między Interem a Napoli [ZAPOWIEDŹ]