A A+ A++

W Polsce i niemal w całej Europie dziś jest widoczne najgłębsze od siedmiu lat częściowe zaćmienie Słońca. Jeśli zachmurzenie pozwoli, będzie można zaobserwować ten astronomiczny fenomen.

 

25 października Ziemia, Księżyc oraz Słońce znalazły się w jednej linii. Księżyc znalazł się między Ziemią i Słońcem, w takim położeniu, że zakrywa jego tarczę. W astronomii występuje kilka typów zaćmienia i są to: zaćmienie całkowite, częściowe, obrączkowe i hybrydowe. Obecnie mamy do czynienia z najgłębszym od siedmiu lat zaćmieniem częściowym.

Taki astronomiczny fenomen jest możliwy dzięki temu, że widoczny z Ziemi srebrny glob ma wizualnie taką samą średnicę, jak widziana z powierzchni kuli ziemskiej tarcza Słońca. Na zaćmienie całkowite musimy jeszcze poczekać bardzo długo.

Środki ostrożności

Planując oglądanie zaćmienia Słońca warto pamiętać, że robienie tego bezpośrednio może być bardzo niebezpieczne i nieść ze sobą konsekwencje dla naszego wzroku. Eksperci ostrzegają również przed oglądaniem zaćmienia przez przyrządy optyczne, takie jak: lornetka lub aparat fotograficzny, który może zostać uszkodzony, jeśli skierujemy go na nieprzysłonięte chmurami słońce. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne okulary z filtrem. Do domowych, niewątpliwie tańszych, aczkolwiek mniej skutecznych metod należą m.in.: obserwowanie Słońca przez płytę CD lub zadymioną szybę – przytaczamy za czestochowa.naszemiasto.pl

(DK)

Na zdjęciu: próba uchwycenia zaćmienia nad Płońskiem 25.10.2022. Fot. plonsk24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSensacyjne odkrycie na elewacji pałacu Zamoyskich
Następny artykułRaport: 73 proc. Polaków wnioskujących o pożyczkę jej nie otrzyma