- Stefan Maksymilian Zarębski
Urząd pełnił w latach 1919 – 1920
Cieśla z ul. Pałęki, wdowiec. Działacz okresu tzw. Republiki Pińczowskiej, stronnik Jana Lisowskiego, który podżegał do strajku służby folwarcznej.
Zmarł 20 marca 1920 roku w Pińczowie.
- Antoni Janczur
Członkowie Rady Miejskiej z Antonim Janczurą
Urząd pełnił w latach 1920 – 1934
Burmistrz Janczur był budowniczym gmachu szkół powszechnych ? męskiej i żeńskiej (1925 – 1931). Finansowanie tej budowy spadło na barki tego urzędnika, co było wtedy trudne w zabiedzonym Pińczowie. Przy tej okazji miasto wzbogaciło się o nową ulicę Szkolną.
Z tego czasu pochodzą solidne domy z białego kamienia: rzeźnia (ul. Słabska), sierociniec (ul. Klasztorna) i łaźnia publiczna (ul. Gęsia, zburzona).
Ważnym dla miasta wydarzeniem była przeprowadzka 2 Pułku Piechoty Legionów (początek 1931 roku) do Sandomierza. Stracił wtedy budżet Pińczowa, obniżyły się dochody, a nawet osłabły kontakty towarzyskie ludności.
- Józef Książek
Urząd pełnił w latach 1934 – 1941
Burmistrz kierował Pińczowem w najtrudniejszych czasach. Z jednej strony zmagał się z ciężkim stanem finansowym miasta, zupełnie zaniedbanego pod każdym względem,
z drugiej ze skutkami zniszczenia Pińczowa przez Niemców w 1939 roku. Jan Górecki, który pamiętał pacyfikację miasta, napisał: Dla likwidacji skutków pożaru, porządkowania ulic
i zabezpieczenia ruin budynków, jak również dla utrzymania porządku w mieście, powołana została przez władze miejskie tzw. straż obywatelska. Zadaniem jej było koordynowanie prac mających na celu przywrócenie warunków dla podstawowej egzystencji ludności. Najpilniejszym problemem było zapewnienie dachu nad głową licznym pogorzelcom. W tym celu sklecono naprędce prowizoryczne baraki; część mieszkańców znalazła schronienie w ocalałym budynku, tzw. Belwederze. [Natomiast do pustego gmachu szkoły powszechnej kierownik Kwiecień wprowadził rodziny żydowskie, bezdomne po spaleniu miasta. Ale niedługo, bo wkrótce budynek zajęło wojsko i jeńcy wojenni, których kilka tysięcy ulokowano na pewien czas w Pińczowie.] Szczególne osobiste zaangażowanie w tych pracach wykazał burmistrz Józef Książek, który między innymi postarał się o godny pochówek poległych w Pińczowie i okolicy żołnierzy 5 Pułku Strzelców Konnych, którzy spoczęli na dwóch miejscowych cmentarzach (parafialnym i wojennym).
Burmistrz chorował, zastępował go wiceburmistrz Chmielewski.
Zmarł 14 VII 1941 roku w …
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS