A A+ A++

Jednym z głównych wyznaczników atrakcyjności życia w mieście, oprócz czynników gospodarczych i ekonomicznych, dostępu do edukacji i nauki, dobrze rozwiniętego transportu, kultury czy infrastruktury miejskiej, w ostatnim czasie stał się także stan środowiska. Oprócz odpowiedniej jakości powietrza czy czystej wody, jednym z najbardziej pożądanych dóbr jest dostęp do terenów zielonych, których rola w mieście jest niezwykle istotna.
Słupsk może pochwalić się pięknymi i zróżnicowanymi terenami zielonymi, jednak ich ilość i powierzchnia są wciąż niewystarczające, stąd też zwłaszcza w ostatnich dwóch latach poczyniono olbrzymi wysiłek by zwiększyć udział zieleni w powierzchni miasta oraz wzbogacić istniejące parki i skwery o gatunki roślin owoco- i miododajnych.
Warto podkreślić, że działania te obejmują całe miasto i dzięki ich masowości po raz pierwszy w historii udało się osiągnąć bardzo wysoki wskaźnik zastępowalności usuniętych (z różnych powodów) drzew nowymi nasadzeniami. Dla obszaru rewitalizacji wskaźnik ten przekroczył już wartość 9 (na jedno usunięte drzewo przypadło więc ponad 9 drzew zasadzonych). W ramach działań rewitalizacyjnych z lat 2018 -2019 usunięto dotychczas 58 drzew (z czego blisko połowę stanowiły drzewa owocowe z podwórek w rejonie ulicy Długiej), zaś zasadzono ponad 519 szt., często w rejonach zupełnie pozbawionych zieleni. Warto w tym kontekście wymienić stworzenie szpalerów drzew na ulicach śródmieścia, np. ul. Prusa, Mickiewicza, Reymonta, Niemcewicza, czy utworzenie mikroskweru na ul. Krasińskiego. Już tej wiosny rozkwitną setki głogów, jarząbów, grusz drobnoowocowych. Także istniejące historyczne założenie przeżywaja swoja drugą młodość. W Parku Waldorffa dzięki przesunięciu chodnika wzdłuż ul. Jana Pawła II udało się odtworzyć szpaler lip srebrzystych, a w Alejach Sienkiewicza ponad 30 lip uzupełniło luki powstałe na przestrzeni ostatnich dekad. Drzewa to nie jedyny element planu wzbogacania miejskiej zieleni. Tylko na obszarze rewitalizacji w ostatnim czasie nasadzono bezprecedensową liczbę ponad 8 000 krzewów i blisko 29 000 krzewinek, pnączy i bylin.
Jeszcze większą liczbę roślin nasadzono na pozostałym obszarze Miasta. W ciągu minionych dwóch lat zasadzono na terenach miejskich poza obszarem rewitalizacji: 420 drzew, prawie 38 000 krzewów i aż 66 000 szt. krzewinek, pnączy i bylin. W wyniku wszystkich działań zwiększeniu uległa także powierzchnia biologicznie czynna łącznie o ponad 8 ha.
Nie są to ostatnie plany związane ze zwiększeniem powierzchni biologicznie czynnej na terenie Miasta. W ramach zamierzeń na kolejne lata, ujętych w „Planie adaptacji do zmian klimatu” opracowanym pod auspicjami Ministerstwa Środowiska przewidziano działania planistyczne i inwestycyjne obejmujące m.in.:
1) Zabezpieczenie przed zabudową dolin dawnych cieków wodnych przecinających krawędź doliny Słupi (w rejonie ul. Kosynierów Gdyńskich i Dwernickiego);
2) Zakładanie ogrodów deszczowych (obszar Śródmieścia, Starego Miasta i Podgrodzia, oraz rejon ulicy Zaborowskiej);
3) Uzupełnienie i ochronę przedwojennych alei drzew po zachodniej stronie miasta (Szpilewskiego, Legionów Polskich, Grunwaldzka) spełniających funkcje wiatrochronne i uzupełnienie promienistego układu alei o pasowe (w układzie pn.-pd.) wiatrochronne strefy zróżnicowanej zieleni parkowej. W ramach tych działań zostaną wyprowadzone poza aleje funkcje komunikacji samochodowej.
4) Kolejne prace przy tworzeniu Klinów Zieleni opartych na rozwiązaniach pierścieniowo-promienistych zapewniających retencjonowanie i wykorzystanie wód opadowych, ochronę pasów przewietrzających przed zabudową, zwiększenie bioróżnorodności i wzrost świadomości ekologicznej.
Pomimo priorytetowego traktowana zieleni, przy realizacji niektórych inwestycji, konieczna jest wycinka niektórych drzew i krzewów. Usuwane są również drzewa grożące uszkodzeniem podziemnej infrastruktury technicznej. Największą jednak grupę stanowią drzewa, które z różnych przyczyn zamierają. Pogorszenie kondycji zdrowotnej drzew rosnących na terenie Miasta może wynikać m.in. z coraz trudniejszych dla roślinności warunków klimatycznych: następujące po sobie lata skrajnie suche i ekstremalnie mokre, praktycznie brak zim, późne występowanie silnych mrozów… Dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienia w wypadku drzew chorych nie pozostawia jednak żadnego wyboru co do ich losu.
Niezależnie od miejsca realizacji inwestycji, czynione są wszelkie starania by ochronić istniejącą zieleń, kompensować ubytki nowymi nasadzeniami, nie zmniejszać powierzchni biologicznie czynnej, a wszędzie tam gdzie istnieje taka możliwość tę powierzchnię zwiększać oraz podnosić bioróżnorodność poprzez wprowadzenie także licznych gatunków krzewów i bylin.
Warto nadmienić także, że prezentowana na grafice skala działań związanych z nasadzeniami roślinności w Słupsku, nie uwzględnia największej obecnie powadzonej inwestycji polegającej na budowie bulwarów rzeki Słupi. O poszczególnych działaniach związanych z tą inwestycją informujemy na bieżąco na stronie Rewitalizacja Słupsk.
Wprawdzie kończąca się aktualnie wycinka w rejonie rzeki i ul. Szarych Szeregów budzi wśród części mieszkańców wątpliwości, pragniemy podkreślić, że dzięki zmianom projektowym na etapie uzgodnień projektu udało się ograniczyć liczbę drzew do usunięcia z ponad 300 do niecałych 170.

Nieruchomości
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNieletni łamią zakazy epidemiczne i ponoszą kary
Następny artykułWirtualny spacer 3 – historia otmuchowskiego zamku