A A+ A++

Już za kilka dni sonda DART uderzy w powierzchnię asteroidy Dimorphos. NASA chce w ten sposób zdobyć dane, które pomogą opracować system obrony Ziemi przed zagrożeniami kosmicznymi.

Źródło fot. powyżej: Anastase Maragos / Unsplash.

W SKRÓCIE:

Poniedziałek, 26 września 2022 – tę datę warto zapisać w kalendarzu. Ludzkość dokona wtedy pierwszego pozaziemskiego ataku. Spokojnie, nie prowadzimy wojny z żadną obcą cywilizacją. To uderzenie doświadczalne w ramach misji DART (Double Asteroid Redirection Test), a jego celem jest asteroida Dimorphos.

Ziemianie zaatakują asteroidę Dimorphos

Ataku dokona niewielki statek kosmiczny, a zrobi to w mało finezyjny sposób. Rakiety, działa ani lasery nie wchodzą w grę – sonda po prostu uderzy z impetem w powierzchnię asteroidy. Urządzenie ma masę 600 kg; wydaje się to niewiele, ale Dimorphos także jest mały. Jego średnica wynosi zaledwie 120 metrów.

NASA zaatakuje asteroidę - projekt DART może pomóc uratować świat - ilustracja #1

Didymos sfotografowany z odległości 20 mln kilometrów przez sondę DART. Źródło: NASA.

Krąży on w układzie podwójnym wokół większej asteroidy Didymos. Uderzenie nastąpi z prędkością 6 km/s (21.600 km/h) i nieco spowolni mniejszą asteroidę, modyfikując jej orbitę. Prawdopodobnie nastąpi też wyrzucenie materiałów powierzchniowych, które przez jakiś czas będą krążyć w tym układzie.

Może Cię zainteresować:

Eksplozji lub rozerwania Dimorphosa na kawałki NASA się jednak nie spodziewa. Misja DART ma na celu zbadanie wpływu takiego uderzenia na trajektorię asteroidy i dalsze losy układu podwójnego. Możliwych jest wiele scenariuszy, łącznie z kolizją obu asteroid. Wyniki doświadczenia mogą być cenne dla badaczy pracujących nad bronią, która w przyszłości potencjalnie zabezpieczy Ziemię przed kosmicznym zagrożeniem.

DART to w zasadzie dwa statki kosmiczne

Zdarzenie zostanie zarejestrowane przez wbudowaną kamerę sondy o nazwie DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera). Do ostatniej sekundy urządzenie będzie rejestrować obrazy asteroidy w rozdzielczości 2560×2160 pikseli i wysyłać je na Ziemię. Statkowi DART towarzyszy też mniejsze urządzenie LICIACube posiadające dwie kamery.

NASA zaatakuje asteroidę - projekt DART może pomóc uratować świat - ilustracja #2

Schemat przebiegu uderzenia. Źródło: NASA.

LICIACube przez większość lotu było „zadokowane” w statku kosmicznym DART, lecz na początku września zostało wypuszczone w przestrzeń i obecnie kontynuuje lot w niedużej odległości od głównego urządzenia. Powinno ono zarejestrować całe zderzenie z perspektywy „trzeciej osoby”, a także to, co się będzie działo po nim.

NASA zapewnia, że misja nie niesie żadnego zagrożenia dla Ziemi. Orbita układu podwójnego Didymos jest wystarczająco odległa od planety, by niezależnie od następstw „ataku” nie zagrażać nam zderzeniem (czy raczej odwetem).

NASA zaatakuje asteroidę - projekt DART może pomóc uratować świat - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrener Kozłowskiego i Białka trafi do klubu Góralskiego
Następny artykułPowiat Giżycko: Odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ekonomii Społecznej