A A+ A++
Wiadomość sprzęt i soft dzisiaj, 12:48

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wyśle na Księżyc łazik Asagumo. W przeciwieństwie do innych urządzeń tego typu będzie on wyposażony w „pajęcze” nogi, a nie koła.

W SKRÓCIE:

  1. brytyjska firma Spacebit pracuje nad łazikiem wyposażonym w nogi, a nie koła;
  2. w tym roku urządzenie zostanie wysłane na Księżyc przez NASA;
  3. „pajęczak” ma m.in. szukać pod powierzchnią miejsc, w których mogliby zamieszkać ludzie.

Serwis Tech Times donosi, że agencja kosmiczna NASA planuje latem tego roku wysłać na Księżyc przypominającego pająka robota Asagumo. Wykorzystanie nóg zamiast kół ma ułatwić poruszanie się po wyboistej powierzchni ziemskiego satelity, a także umożliwić dostanie się we wcześniej niezbadane miejsca – mierzący dziesięć centymetrów „pajączek” ma m.in. wchodzić do kanałów lawowych w poszukiwaniu miejsc, w których mogliby zamieszkać ludzie.

Urządzenie powstaje w laboratoriach brytyjskiej firmy Spacebit i będzie wyposażone w sprzęt górniczy oraz pomiarowy. Łazik ma trafić na Księżyc w ramach tzw. misji Artemis – wyląduje w dolinie znanej jako Vallis Schröteri (została tak nazwana na cześć niemieckiego astronoma Johanna Schrötera) zlokalizowanej na zachodnim skraju widocznej strony ziemskiego satelity, w regionie zwanym Oceanus Procellarum. Miejsce to zostało wybrane z uwagi na charakterystykę terenu (płaskie przestrzenie) oraz dużą ilość światła słonecznego.

Mechaniczny pajęczak będzie łączył się z lądownikiem dzięki sieci Wi-Fi i zostanie do niego przetransportowany z powrotem za pośrednictwem specjalnego, wbudowanego drona, jeśli w którymś momencie zabraknie sygnału. Projekt podobno kosztował około 4,1 miliona dolarów. Jeśli misja się powiedzie, będzie to pierwszy raz, kiedy brytyjski łazik wyląduje na Księżycu.

  1. NASA – strona oficjalna
  2. Spacebit – strona oficjalna

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDramat uchodźców na Bałkanach
Następny artykułDodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021