A A+ A++

Cały wszechświat jest doprawdy niesamowity. Wiemy o istnieniu przynajmniej 100 mld galaktyk, choć szacuje się, że ich liczba może wynosić nawet bilion – warto podkreślić, że mówimy tu tylko o skrawku, który możemy zaobserwować przy użyciu specjalnych teleskopów. Już te wartości są tak gigantyczne, że niemal nie sposób ich sobie wyobrazić. Tylko w naszej galaktyce zwanej Drogą Mleczną prawdopodobnie znajduje się od 200 do 400 mld gwiazd (i przynajmniej tyle samo planet), a łącznie może ich być od 10 tryliardów do 1 kwadryliona (1 000 000 000 000 000 000 000 000). Dziś zajmiemy się jednak tematem jednej z planet, którą zdążyliśmy już trochę poznać, odkąd człowiek zaczął eksplorować kosmos. Mowa o 5 pozycji od Słońca w naszym Układzie Słonecznym, czyli Jowiszu.

W Internecie pojawiły się nowe zdjęcia Jowisza, za które odpowiada NASA. Ta największa planeta w naszym Układzie Słonecznym znajduje się pod stałą obserwacją dzięki sondzie kosmicznej Juno, która krąży na jej orbicie.

NASA publikuje kolejne, fenomenalne zdjęcia Jowisza. Cały wszechświat to dosłownie istne arcydzieło [1]
Jupiter PJ 66 27 (NASA / JPL / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Thomas Thomopoulos)

Powstała najdokładniejsza mapa Drogi Mlecznej w historii. Naukowcy z pomocą teleskopu VISTA tworzyli ją przez ponad 13 lat

Jowisz nazywany jest gazowym olbrzymem, wszak masa tej największej planety w Układzie Słonecznym jest 318 razy większa od masy Ziemi, a przy tym składa się ona głównie z wodoru i w mniejszej mierze z helu oraz innych pierwiastków. Jest on naturalnym obrońcą naszej planety przez swoje wyjątkowo silne pole grawitacyjne, które powoduje zmianę toru lotu pędzących w kosmosie obiektów lub pochłonięcie ich. Dzięki temu w nasz dom uderza ok. 10 tys. razy mniej obiektów niż obecnie. Jego cecha charakterystyczna to antycyklon zwany Wielką Czerwoną Plamą, który istnieje co najmniej od 1664 roku (wtedy prawdopodobnie zaobserwował go fizyk Robert Hooke).

NASA publikuje kolejne, fenomenalne zdjęcia Jowisza. Cały wszechświat to dosłownie istne arcydzieło [2]Jupiter PJ 66 25 (NASA / JPL / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Thomas Thomopoulos)

Pierwszy drewniany satelita poleciał w kosmos. Japońskie dzieło sprawdzi, jak drewno radzi sobie w ekstremalnych warunkach

Jowisz ma cztery większe i 91 mniejszych księżyców (a przynajmniej o tylu wiemy). Wiatr, a dokładniej jego podmuchy, mogą na nim osiągać wartość nawet 1500 km/h. Tak jak Saturn planeta ma swoje pierścienie, choć te nie składają się z lodu, a z pyłu. Ciekawe jest także to, że Jowisz obraca się wokół własnej osi w niespełna dziesięć godzin. Aktualnie na orbicie okołobiegunowej od lipca 2016 roku znajduje się sonda Juno, która została wystrzelona w sierpniu 2011 roku i ma za zadanie badać tę niezwykłą planetę w ramach misji NASA o tej samej nazwie (do września 2025 roku będzie analizować otoczenie planety, niektóre jej pierścienie oraz trzy z czterech dużych księżyców). Zdjęcia w tym materiale zostały uchwycone właśnie dzięki niej. Zarówno Jowisz, Ziemia, jak i cały wszechświat, są niewiarygodnie złożone i świadczą o tym, że za całym projektem musi stać niesamowity Autor.

NASA publikuje kolejne, fenomenalne zdjęcia Jowisza. Cały wszechświat to dosłownie istne arcydzieło [3]

NASA publikuje kolejne, fenomenalne zdjęcia Jowisza. Cały wszechświat to dosłownie istne arcydzieło [4]
PJ65 Jupiter Image Collage, Exaggerated Color/Contrast (NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Brian Swift)

NASA publikuje kolejne, fenomenalne zdjęcia Jowisza. Cały wszechświat to dosłownie istne arcydzieło [5]
JUPITER | PJ66 Folded Filamentary Region (NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Brian Swift)

NASA publikuje kolejne, fenomenalne zdjęcia Jowisza. Cały wszechświat to dosłownie istne arcydzieło [6]
JUPITER | PJ66 Folded Filamentary Region (NASA / SwRI / MSSS / Jackie Branc)

NASA publikuje kolejne, fenomenalne zdjęcia Jowisza. Cały wszechświat to dosłownie istne arcydzieło [7]
JUPITER | PJ66 Jet N5 (NASA / SwRI / MSSS / Jackie Branc)

NASA publikuje kolejne, fenomenalne zdjęcia Jowisza. Cały wszechświat to dosłownie istne arcydzieło [8]
Sonda kosmiczna Juno

Źródło: NASA, Wikipedia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO tej oprawie będzie głośno. Apel kibiców PSG
Następny artykułMosbacher wróci jako ambasador do Polski? Deklaruje gotowość