A A+ A++

Obecność wody na Księżycu była podmiotem wielu naukowych dyskusji oraz badań. Kilka dni temu NASA poinformowała o tym, że dysponuje dowodami, które jednoznacznie potwierdzają tę teorię. Jednak niedługo po głośnym ogłoszeniu Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, rosyjskie media zaczęły donosić, że podobnego odkrycia dokonano w Rosji prawie 50 lat temu.

Zgodnie z informacjami przewijającymi się w mediach, wodę na Księżycu miała odkryć Łuna 24, kiedy trafiła na powierzchnię Srebrnego Globu w 1976 roku. Potwierdzać to ma m.in. artykuł opublikowany w 1978 roku w czasopiśmie Akademii Nauk ZSRR. Badania publikowane w tamtym czasie w ZSRR często jednak spotykały się ze sceptycyzmem ze strony zachodnich mediów oraz badaczy.

Lata po zakończeniu zimnej wojny próbki z Łuny 24 zostały ponownie przetestowane. W 2011 roku naukowcy z Uniwersytetu Kolumbia badający księżycową glebę zebraną przez radzieckiego satelitę potwierdzili, że znajduje się tam 0,1 proc. wody. Zdaje się to potwierdzać sugestię, że nie NASA a Rosyjska Agencja Kosmiczna po raz pierwszy zebrała dowody na istnienie wody na Księżycu.

Bez względu jednak na to, kto jako pierwszy dokonał przełomu naukowego, wciąż nierozwiązana zostaje zagadka, w jaki sposób woda ta może być wykorzystana w przyszłych misjach kosmicznych.

Nie wiadomo, czy astronautom lub robotom uda się do niej dostać, jednak powinno być to łatwiejsze niż pobór zasobu z lodowców znajdujących się na księżycowych biegunach. NASA zapowiedziała już kolejne misje, których celem będzie określenie, jak łatwo dostępne będą wodne zasoby na Księżycu.

Zobacz też: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBicie, upokarzanie, krzyki za ścianą? Nie bądź bierny, zgłaszaj przemoc!
Następny artykułSprawa sporu między Sądem Najwyższym a prezydentem do kosza