Wczoraj miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych zgromadziło się, by wspólnie oglądać wyjątkowe całkowite zaćmienie Słońca. W internecie pojawiło się setki zapierających dech zdjęć i filmów. Jednakże najbardziej oszałamiające wideo pochodzi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Wczoraj (08.04) miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Miliony ludzi w Ameryce Północnej mogło zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca. Dlatego też internet “wybuchł” od zdjęć i filmów przedstawiających niezwykły spacer Księżyca.
Podziwianie tego wydarzenia można było rozpocząć w Meksyku o godzinie 12:00 czasu lokalnego. Następnie cień Księżyca pojawił się w Teksasie o godzinie 13:30 i przeszedł przez Oklahomę, Arkansas, Missouri, Kentucky, Illinois, Indianę, Ohio, Pensylwanię, Vermont i Maine. Dalej dotarł do Kanady. Mieszkańcy Islandii, Irlandii i części Hiszpanii, przy odrobinie szczęścia, również mogli podziwiać zaćmienie tuż przed zachodem Słońca.
Dzięki astronautom, którzy znajdują się około 400 km nad powierzchnią Ziemi, możemy zobaczyć zaćmienie Słońca z zupełnie nowej perspektywy. Nawet chmury nie mogły zniszczyć tego fenomenu.
Astronauci znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mogli obserwować wyjątkowy skutek zaćmienia. Otóż nagrali gigantyczny cień Księżyca, który “pochłaniał” kolejne fragmenty powierzchni naszej planety. Widok jest wręcz oszałamiający. Aby udokumentować to zjawisko, NASA przygotowywała się od miesięcy, powoli dostosowując trajektorię lotu stacji, by zlokalizować ją dokładnie nad Ameryką Północną 8 kwietnia.
W akcję śledzenia cienia Księżyca zaangażowała się również National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), która stworzyła animację całego wydarzenia. Została ona złożona ze zdjęć wykonanych przez jednego z ich geostacjonarnych satelitów meteorologicznych.
Według dostępnych informacji Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma zostać zdeorbitowana w styczniu 2031 roku przez specjalny statek kosmiczny NASA. ISS pędzi z prędkością około 27 600 km/h i waży około 450 000 kg.
By jeszcze jeden dzień celebrować to wyjątkowe kosmiczne wydarzenie, przeszukaliśmy internet i wydobyliśmy z niego najlepsze ujęcia cał … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS