Chang’e 4 to czwarta chińska misja mająca na celu dokładniejsze poznanie Srebrnego Globu. W jej ramach, po raz pierwszy w historii, na niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca wysłano lądownik wraz z niewielkim łazikiem Yutu 2. Sonda, która wystartowała 7 grudnia 2018 roku z kosmodromu Xichang, dotarła na naszego naturalnego satelitę dokładnie dwa lata temu (3 stycznia 2019 roku).
Do lądowania doszło w kraterze von Kármána w obszarze basenu Bieguna Południowego – Aitken. Zadaniem lądownika było przeprowadzenie licznych eksperymentów z dziedziny radioastronomii, z kolei głównym zadaniem łazika było zbadanie powierzchni Srebrnego Globu, w tym m.in. wykonanie mapy okolic miejsca lądowania.
NASA za pomocą sondy Lunar Reconnaissance Orbiter zarejestrowała podróże chińskiego łazika. Okazuje się, że w ciągu dwóch lat pojazd przejechał po powierzchni Księżyca 600 metrów. Zespół naukowców z Arizona State University, który jest odpowiedzialny za obsługę sondy, postanowił połączyć kilka zdjęć ukazując dwuletnią podróż maszyny.
Zobacz: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu [Wideo]
Na powyższym zdjęciu możemy zobaczyć łazik Yutu (po lewej stronie) oraz lądownik Chang’e 4 (po prawej stronie), które zostały umieszczone na powierzchni Księżyca na początku 2019 roku.
Według danych przekazanych przez NASA, chiński łazik w trakcie swojego ostatniego przejazdu (22 grudnia 2020 rok) pokonał dystans wynoszący 10,95 m.
Zagłosuj w plebiscycie Imperatory WP i wygraj 5 000 złotych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS