A A+ A++

W Stadninie Koni w Michałowie na świat przychodzą kolejne źrebięta z rocznika 2022. Obecnie jest ich 28: 17 ogierków, 10 klaczek czystej krwi arabskiej i jedna rasy małopolskiej. A to nie koniec, bo przez najbliższe miesiące urodzą się kolejne. W sumie do końca czerwca zaplanowane są jeszcze 72 porody.

Czy w przyszłości staną się championami? – Każde źrebię rokuje, jednak na tym etapie trudno stwierdzić, które najbardziej – odpowiada Kamila Kozłowska z michałowskiej stadniny. Niemniej jednak spośród nowych zwierząt, uwagę przyciąga ogierek urodzony 16 lutego o godz. 13:10. Kamila Kozłowska dodaje, że już sam ten fakt jest dość niezwykły, ponieważ większość źrebiąt rodzi się w nocy.

– Ojcem jest michałowskiej hodowli ogier Morion, m.in. młodzieżowy czempion świata i czempion Polski, a matką michałowska klacz Ferrmaria po El Omari, co sprawia że ogierek jest pełnym bratem bardzo utytułowanego 3-letniego ogiera Ferrum.  Póki co wygląda na to, że ogierek będzie ciemno-gniady tak jak jego brat, z niewielką białą odmianą (gwiazdką) na czole – mówi.

Ponadto ogierek ten ważył przy urodzeniu całkiem sporo, bo 49 kg.

– Mamy nadzieję, że w przyszłości powtórzy sukces swojego pełnego brata, który do tej pory zdobył aż 6 medali w kraju i za granicą, 5 złotych i 1 srebrny w tym prestiżowy tytuł czempiona Europy, złotego czempiona Europy w roku 2020 i srebrnego czempiona Europy 2021.

Ogierek nie ma jeszcze imienia, otrzyma je w najbliższych miesiącach. Z pewnością będzie ono na literę F. Imię musi się zaczynać na pierwszą literę imienia matki i spełniać wszystkie warunki, by móc być wpisanym do naszej księgi stadnej. Nie może się powtarzać przez co najmniej 25 lat i nie może być zastrzeżone.

Porody odbywają się bez komplikacji. Wszystkie źrebięta oraz klacze są zdrowe. 

Według hodowców koni, pierwszy spacer młodych koni na padokach odbywa się w czwartej dobie po urodzeniu – pod czujnym okiem matki i opiekunów i powinien trwać nie więcej niż 30 minut. Co ważne, przynajmniej do sześciu miesięcy muszą przebywać przy swoich matkach. To bardzo istotny okres w życiu źrebięcia, aby zwierzęta mogły się wzmocnić. Następnie zostaną odseparowane i trafią do oddzielnej zagrody. Wraz ze swoimi rówieśnikami uczą się zasad życia w stadzie koni. Intensywny trening rozpoczną po roku.

Nowo narodzone źrebięta po raz pierwszy wyjdą na pastwisko dopiero wiosną. Stadninę Koni w Michałowie założono w 1953 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo można zobaczyć w centrum galaktyki odległej o 47 milionów lat świetlnych? I jak to zrobić?
Następny artykułSzef MSZ Ugandy zignorował von der Leyen. WIDEO