A A+ A++

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane dotyczące liczby osób, które wzięły już udział w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Na pierwszym miejscu w statystykach znalazło się województwo opolskie – tu do tej pory spisano najwięcej mieszkań. Na drugim miejscu jest województwo śląskie, zaś na trzecim kujawsko-pomorskie. Powyżej 24,3 proc., a więc powyżej średniej krajowej, znalazło się również województwo śląskie. W sumie przez dwa miesiące spisano 501 tys. osób i 188,1 tys. mieszkań.

Toruń należy do miejscowości, gdzie spis przebiega znacznie powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej. Według danych z GUS-u w naszym mieście spisano między 26,1 a 29 proc. mieszkań.

Z informacji wynika również, że spośród różnych form spisu respondenci najchętniej wybierają samospis internetowy – skorzystało z niego ponad 3/4 spisujących się. Kilkanaście procent skorzystało ze spisu telefonicznego przy pomocy rachmistrza spisowego, zaś mniej niż 10 proc. spisało się poprzez infolinię spisową.

Po co jest spis?

Spis Powszechny organizowany jest raz na dziesięć lat. To podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze według ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. Spisy realizowane są zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, jak Unia Europejska i ONZ, co umożliwia dokonywanie porównań międzynarodowych. Państwa członkowskie UE zobligowane są do zbierania danych statystycznych. Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy.

Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

Pytania w spisie dotyczą następujących zakresów: charakterystyka demograficzna osób, aktywność ekonomiczna osób, poziom wykształcenia, niepełnosprawność, migracje wewnętrzne i zagraniczne, charakterystyka etniczno-kulturowa, gospodarstwo domowe i rodzina.

Metody spisu

W spisie można wziąć udział:

– za pomocą aplikacji dostępnej na stronie GUS-u https://spis.gov.pl/

– poprzez ogólnopolską infolinię 22 279 99 99

– telefonicznie przy pomocy rachmistrza – do tych, którzy nie spiszą się sami, zadzwonią rachmistrzowie spisowi (osobisty spis w domu respondenta przez rachmistrza będzie uzależniony od sytuacji epidemicznej).

Jeśli żadna z trzech powyższych metod spisu nie wchodzi w grę, można umówić się na wizytę w Punkcie Spisowym. W Toruniu działać będą dwa punkty, gdzie z pomocą przeszkolonego pracownika można dokonać spisu:

Punkt Spisowy w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy, Oddział w Toruniu

ul. Mickiewicza 10-16, III piętro, pokój 307

Umówienie wizyty: tel. 539 671 358

Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00.

Punkt Spisowy w Urzędzie Miasta Torunia

ul. Wały gen. Sikorskiego 8

Umawianie wizyty: tel. 56 611 86 82, 668 142 949 lub mail: [email protected]

Punkt spisowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-15.00.

Urzędnicy proszą o korzystanie z punktów spisowych jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy spisanie w inny sposób nie jest możliwe. – Jeżeli ktoś chciałby samodzielnie wypełnić ankietę spisową w komputerze, a nie ma do niego dostępu w domu, może to zrobić przy pomocy urzędnika w Urzędzie Miasta Torunia. Jedna prośba – jak zawsze przy kontaktach z urzędniczkami i urzędnikami wymagana jest wcześniejsza rejestracja – telefoniczna, mailowa, a nawet listowna – podkreśla prezydent Michał Zaleski.

Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie https://spis.gov.pl/ Tam również wypełnimy ankietę spisową. Utworzona została także podstrona w toruńskim serwisie miejskim www.torun.pl/spis2021, gdzie zamieszczone zostały najważniejsze informacje ogólnopolskie i lokalne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaweł Przedpełski w PGE IMME im. Zenona Plecha
Następny artykułEEA: Nowy Sącz na pierwszym miejscu w Europie pod względem zanieczyszczenia powietrza PM2.5