A A+ A++

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 ruszył wraz z początkiem kwietnia. Udział w nim jest obowiązkowy, a czas na udzielenie odpowiedzi mamy do 30 września. Choć termin ten, ze względu na pandemię, został wydłużony, lepiej nie zwlekać i wypełnić formularz spisowy jak najwcześniej. Tym bardziej że w tym roku raczej nie powinniśmy liczyć na to, że spisowy rachmistrz zapuka do naszych drzwi.

Podstawową i rekomendowaną formą tegorocznego spisu jest tzw. samospis przez internet. To opcja – i to nie tylko ze względu na sytuację epidemiczną – najbezpieczniejsza i najwygodniejsza, bo spisać się możemy w dogodnej dla nas chwili, spokojnie i bez stresu. W ten sposób powinniśmy spisać się sami, spisać nasze dzieci, przez internet możemy też spisać wszystkich naszych współdomowników (może to zrobić jedna osoba), a także bliskie nam osoby, które z komputerami sobie nie radzą lub po prostu ich nie mają.

Formularz krok po kroku

Jak więc spisać się samodzielnie przez internet? Trzeba wejść na stronę spis.gov.pl, gdzie znajdziemy aplikację spisową. Klikamy w nią, po czym logujemy się do systemu. Można to zrobić na dwa sposoby: przez profil zaufany lub bankowość elektroniczną albo podanie danych weryfikacyjnych, a więc naszego numeru PESEL i nazwiska rodowego matki. W przypadku cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL możliwe jest logowanie za pomocą adresu mailowego.

Po zalogowaniu przechodzimy do formularza i po kolei odpowiadamy na zadawane pytania. Listę zbieranych w spisie danych przedstawiamy poniżej nie oznacza to jednak, że każdy z nas będzie musiał odpowiadać na wszystkie pytania – formularz do samospisu został zaprojektowany w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na poprzednie. Liczba pytań, na które będziemy musieli udzielić odpowiedzi, będzie więc wynikała z naszej indywidualnej sytuacji (np. wieku, historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.).

Formularz elektroniczny wsparty jest słownikami: adresów, krajów obywatelstwa, krajów urodzenia, zamieszkania oraz przebywania, narodowości, języków, wyznań, rodzajów paliwa i źródeł energii, rodzaju obiektów zbiorowego zakwaterowania, zawodów oraz rodzajów działalności (PKD). Zawiera również dodatkowe wyjaśnienia i definicje pojęć.

Na końcu formularza znajdują się z kolei kwestionariusze osobowe emigrantów krótkookresowych i długookresowych. Jeżeli okres przebywania za granicą respondenta jest krótszy niż rok, wówczas wypełnia on kwestionariusz emigranta krótkookresowego, jeżeli wynosi rok lub dłużej – długookresowego. W przypadku emigranta, o którym informacji udziela respondent dokonujący samospisu mieszkający w Polsce, każde pytanie kwestionariusza osobowego zawiera dodatkową odpowiedź: „nie mam żadnej wiedzy na ten temat”.

Na wszystkie pytania (o ile nie określono w nich inaczej) należy udzielić odpowiedzi zgodnie ze stanem na dzień 31.03.2021, godz. 24.

Wystarczy kilkanaście minut

Samospis przez internet jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania. Wypełnienie całości formularza zwykle zajmuje około kilkunastu minut. Po prawidłowym wypełnieniu wszystkich wymaganych kwestionariuszy i naciśnięciu przycisku „Dalej” nastąpi przejście do podsumowania samospisu. Pojawi się informacja, że formularz został poprawnie wypełniony, oraz podziękowanie za udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

W przypadku zaistnienia jednak konieczności poprawienia odpowiedzi na którekolwiek z pytań w formularzu należy nacisnąć przycisk „Wstecz”, co spowoduje powrót do listy kwestionariuszy osobowych. Można również skorzystać z rozwijalnego menu, dostępnego w lewym górnym rogu formularza, i z dostępnej mapy badania wskazać tę część, w której znajduje się pytanie wymagające zmiany odpowiedzi.

Na ekranie dostępny będzie również przycisk „Zakończ samospis”. Jego naciśnięcie spowoduje pojawienie się okna z prośbą o potwierdzenie zakończenia samospisu. Wybór odpowiedzi „NIE” spowoduje zamknięcie tego okna i możliwe będzie skorygowanie wcześniej udzielonych odpowiedzi zgodnie z opisanymi powyżej krokami.

Z kolei wybór odpowiedzi „TAK” oznacza potwierdzenie, że wszystkie udzielone odpowiedzi na pytania są prawidłowe i zgodne ze stanem faktycznym. Skutkować to będzie zakończeniem samospisu bez możliwości powrotu do formularza i modyfikacji danych. Nie musimy nic więcej robić, czekać na maila z potwierdzeniem, niczego dodatkowo wysyłać – nasz obowiązek spisowy został wypełniony.

Co zamiast komputera?

Osoby bez dostępu do internetu lub takie, które sobie z nim nie radzą, mogą dokonać samospisu również telefonicznie – specjalna infolinia została uruchomiona pod numerem 22 279 99 99. Dyżurują pod nią rachmistrzowie gotowi odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania i wątpliwości, a także, przede wszystkim, zebrać nasze dane. Na wszystkie pytania przewidziane w spisie możemy więc odpowiedzieć w trakcie rozmowy telefonicznej.

Specjalne miejsca do samospisu zostały też uruchomione w urzędach gmin oraz lokalnych urzędach statystycznych. Ze względu na sytuację epidemiczną nie są to jednak formy rekomendowane, trzeba się też przygotować na to, że część urzędów może być dla stron zamknięta. Dla bezpieczeństwa naszego oraz rachmistrzów najlepiej więc skorzystać z opcji spisania się online lub telefonicznie.

Co, jeśli tego nie zrobimy? Wtedy możemy spodziewać się telefonu od rachmistrza, który spisze nas telefonicznie. Wizyta domowa to ostateczność, przewidziana tylko w wyjątkowych przypadkach.

W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 zbierane są dane:

  • 1. Charakterystyka demograficzna osób: płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, kraj urodzenia, kraj posiadanego obywatelstwa.
  • 2. Aktywność ekonomiczna osób: bieżący status aktywności zawodowej – pracujący, bezrobotni, bierni zawodowo, lokalizacja miejsca pracy, rodzaj działalności zakładu pracy, zawód wykonywany, status zatrudnienia, wymiar czasu pracy, rodzaj źródła utrzymania osób, rodzaje pobieranych świadczeń.
  • 3. Poziom wykształcenia.
  • 4. Niepełnosprawność: samoocena niepełnosprawności, prawne orzeczenia o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy, stopień niepełnosprawności, grupy schorzeń powodujące trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
  • 5. Migracje wewnętrzne i zagraniczne: okres zamieszkania w obecnej miejscowości, miejsce poprzedniego zamieszkania w kraju, miejsce zamieszkania rok przed spisem, fakt przebywania kiedykolwiek za granicą, rok przyjazdu/powrotu do Polski, miejsce zamieszkania za granicą – kraj (dla osób przebywających kiedykolwiek za granicą), kraj przebywania i rok wyjazdu z Polski (dla osób przebywających czasowo za granicą).
  • 6. Charakterystyka etniczno-kulturowa: narodowość – przynależność narodowa lub etniczna, język, którym posługują się osoby w kontaktach domowych, wyznanie – przynależność do wyznania religijnego.
  • 7. Gospodarstwa domowe i rodziny: stopień pokrewieństwa z reprezentantem gospodarstwa domowego, tytuł prawny gospodarstwa domowego do zajmowanego mieszkania.
  • 8. Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki): rodzaj pomieszczeń mieszkalnych, stan zamieszkania mieszkania, własność mieszkania, liczba osób w mieszkaniu, powierzchnia użytkowa mieszkania, liczba izb w mieszkaniu, wyposażenie mieszkania w urządzenia techniczno-sanitarne, rodzaj stosowanego paliwa do ogrzewania mieszkania, tytuł prawny zamieszkiwania mieszkania przez gospodarstwo domowe, rodzaj budynku, w którym znajduje się mieszkanie, stan zamieszkania budynku, wyposażenie budynku w urządzenia techniczne, powierzchnia użytkowa mieszkań w budynku, liczba izb w budynku, własność budynku, liczba mieszkań w budynku, rok wybudowania budynku.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPuszcza Knyszyńska. Kolejny sąd rozpatrzy sprawę odstrzału 20 żubrów
Następny artykułTermomodernizacja SP w Czermnie zmierza ku końcowi [wideo, zdjęcia]