Gdy tylko europejska agencja ds. leków dopuści szczepionkę na rynek, w Polsce ruszy realizacja Narodowego Programu Szczepień. “Musi zaszczepić się jak najwięcej z nas, to nasza narodowa misja” – mówił premier Mateusz Morawiecki. Wiadomo już, że szczepienia mają zostać podzielone na trzy etapy.
Rząd zapewnia, że Polacy będą mogli zaszczepić się za darmo i dobrowolnie. Zanim szczepienia ruszą, poprzedzi je kampania informacyjna, która ma zachęcić do skorzystania ze szczepień i rozwiać wątpliwości przeciwników szczepionek.
Później przyjdzie czas na “Etap 0” – w jego ramach zaszczepieni zostaną pracownicy ochrony zdrowia, stacji sanitarno-epidemiologicznych, DPS-ów i MOPS-ów, w tym personel administracyjny i pomocniczy. Wynika to z największego ryzyka zakażeniem koronawirusem.
W “Etapie 1” zaszczepieni będą seniorzy powyżej 60 r.ż., mundurowi, mieszkańcy DPS-ów, Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych a także… nauczyciele.
“Etap 2” będzie to czas szczepień osób mających mniej niż 60 lat ale chorujących przewlekle, u których ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 jest największe. Wskazaniami do pierwszeństwa w tej grupie są na przykład takie choroby jak nowotwory, cukrzyca, otyłość czy choroby płuc. Także osoby będące właśnie w trakcie leczenia lub diagnostyki, które mają regularną styczność z placówkami ochrony zdrowia, będą mogły zaszczepić się w tym etapie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS