A A+ A++

Rząd zapowiedział Narodowy Program Szczepień Przeciw COVID-19. Do 12 grudnia każdy może zgłosić swoje uwagi do projektu. Z kolei 15 grudnia rząd planuje przyjąć gotową strategię.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, zorganizowanej 8 grudnia, rząd zapowiedział Narodowy Program Szczepień Przeciw COVID-19. Nowe informacje dotyczyły przede wszystkim bonusów dla osób, które się zaszczepią przeciw koronawirusowi – szczepienia będą bowiem dobrowolne.

Rząd zachęca do szczepień przeciwko koronawirusowi. Narodowy Program Szczepień zakłada szeroką kampanię informacyjną: portal internetowy, reklamy na wszystkich możliwych nośnikach, szeroki udział ekspertów w promowaniu wiedzy o szczepionkach, a także powołanie „ambasadorów szczepień”, czyli zapewne osób bardzo popularnych, które swoim udziałem w programie będą mogły przekonać wahających się.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk podali również szczegóły planowanego programu zaszczepienia wszystkich dorosłych Polaków przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Osoby zaszczepione nie będą poddawane kwarantannie po styczności z chorym na COVID-19 ani po podróży do krajów wysokiego ryzyka. Nie będą także uwzględniane w limitach w ramach domowych przyjęć i spotkań – mówił minister zdrowia.

Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19

Opublikowany jednocześnie projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 dodaje, że zaszczepione osoby będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych, a więc na przykład zostać przyjęte do szpitala czy sanatorium.

Narodowy Program Szczepień zakłada, że każda zaszczepiona osoba dostanie kod QR, który będzie można odczytać czy to podczas kontroli granicznej, czy też na izbie przyjęć. Oznacza to też, że powstanie centralna baza zaszczepionych zintegrowana z bazą PESEL.

Jest ona potrzebna również po to, by móc monitorować ewentualne komplikacje poszczepienne. Nawet jeśli będą bardzo rzadkie i niegroźne, to przy szczepieniu milionów osób takich przypadków może być sporo.

Ulgi dla osób zaszczepionych

W projekcie mowa także o tym, że rząd „po zatwierdzeniu charakterystyk produktów leczniczych szczepionek we współpracy z Radą Medyczną rozważy możliwość kolejnych rozwiązań zwalniających z zasad bezpieczeństwa dla osób zaszczepionych i opublikuje je w formie rozporządzenia”. Czyli możemy oczekiwać kolejnych „ulg” dla tych, co ukłucie w ramię mają już za sobą.

Dodajmy jednak, że według najnowszego sondażu CBOS 36 proc. badanych zaszczepiłoby się przeciw COVID-19, a 47 proc. Polaków nie ma takiego zamiaru.

Jako główną przyczynę niechęci wobec szczepienia deklarują obawy przed skutkami ubocznymi.

Kolejność szczepień przeciw Covid-19

Projekt Narodowego Programu Szczepień precyzuje, kto dostanie szczepionki najpierw, a kto będzie musiał jeszcze poczekać. Kolejność związana jest z zagrożeniem ciężkim przebiegiem COVID-19, a także pracą w kluczowych dla funkcjonowania państwa sektorach.

Etap 0

  • pracownicy sektora ochrony zdrowia (personel medyczny, pracownicy DPS i pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych).

Etap I

  • pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu;
  • osoby starsze powyżej 60. roku życia (zaczynając od najstarszych);
  • służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialnej.

Etap II

  • kluczowe grupy zawodowe: pracownicy sektora edukacji, pracownicy sektorów infrastruktury krytycznej, transportu publicznego, urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników stacji epidemiologiczno-sanitarnych);
  • osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Etap III

  • przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii;
  • powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej, czyli osób powyżej 18. roku życia, najprawdopodobniej rocznikami.

Darmowe i dobrowolne szczepienia

Naszym celem jest przeprowadzenie programu szczepień, dzięki któremu mamy uzyskać odporność populacji. – powiedział minister Michał Dworczyk.

Jest to jedna z największych operacji logistycznych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Cały proces będzie przeprowadzony w sposób przyjazny dla obywateli. – dodał minister.

Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek:

  • bezpiecznych i skutecznych,
  • w wystarczającej ilości,
  • w najkrótszym czasie,
  • darmowych,
  • dobrowolnych i
  • łatwo dostępnych.

Dokument składa się z 9 rozdziałów opisujących m.in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek; proces zakupów i finansowanie; dystrybucję i logistykę; zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień.

Punkty szczepień przeciw COVID-19

Osoby zainteresowane zaszczepieniem będą mogły to zrobić:

  • stacjonarnie w placówkach POZ,
  • stacjonarnie w innych placówkach medycznych,
  • przez mobilne zespoły szczepiące,
  • w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych.

Wprowadzenie szczepionek przeciwko Covid-19

Zatwierdzenie szczepionki na COVID-19 odbywa się za zgodą Komisji Europejskiej.

Szczepionka przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. Na obecnym etapie specjaliści z 27 krajów UE dokonują oceny dokumentacji. Następnie do 29 grudnia na posiedzeniu Europejskiej Agencji Leków planowane jest głosowanie ekspertów z krajów członkowskich. Wspomniany proces zakończy się wydaną kilka dni później decyzją Komisji Europejskiej.

Oznacza to, że proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Dwóch politycznych chuliganów”. Hołownia komentuje unijny szczyt
Następny artykułUważajcie kierowcy na jeszcze więcej utrudnień na głównych miejskich arteriach