A A+ A++

GMINA BESKO. Wczorajsze powiatowo-gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w Besku. Rozpoczęła je Msza Święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Besku odprawiona przez ks. proboszcza Andrzeja Gila w intencji Ojczyzny i żołnierzy, którzy przelali krew w obronie naszego kraju.

Po nabożeństwie nastąpił przemarsz na cmentarz parafialny w asyście pododdziału 21 batalionu logistycznego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Besku.

Uroczystości rozpoczął Apel Pamięci oraz salwa honorowa.

– 11 listopada to dzień, który każdego roku napełnia mnie dumą i radością. Cieszę się, że naszym przodkom udało się wywalczyć niepodległość – tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie Starosta Sanocki Stanisław Chęć.
– Walka trwała dłużej niż wojna stuletnia. W naszym regionie pozostawaliśmy pod zaborami nie 123 lata, ale aż 146. Przyszło nam walczyć ze współdziałającymi ze sobą największymi mocarstwami europejskimi.

Jak podkreślił Starosta, należy pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że jej obrona była dla pokoleń po 1918 r. i dla nas współcześnie wyzwaniem i zobowiązaniem. Przekonało się o tym pokolenie II wojny światowej, żołnierzy wyklętych, podziemia PRL-u, ruchu Solidarności, którzy wzorowo zdali swój egzamin.

– Niestety nie jesteśmy dzisiaj wolni od podobnych wyzwań i uczy nas tego właśnie historia zaborów – zaznaczył starosta Stanisław Chęć.
– Dlatego musimy zrobić wszystko, aby decyzja o polityce Polski, o jej działaniach zagranicznych, czy o sposobie dysponowania wojskiem pozostały w Warszawie. I to jest nasze wyzwanie.

Oprócz modlitwy za poległych oraz złożenia kwiatów i wieńców pod pomnikiem Ofiar I i II wojny światowej, ważną częścią dzisiejszych obchodów było poświęcenie i odsłonięcie zrewalidowanego grobowca gen. Gustawa Truskolaskiego.

Po wspólnych rozmowach z dowództwem 21 batalionu logistycznego, kultywującego tradycję 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, podjęliśmy decyzję, że tak wyjątkowa osobowość, jaką jest gen. Truskolaski, zasługuje na tak mały gest ze strony beskiej społeczności oraz ze strony swoich wojskowych spadkobierców – powiedział Mariusz Bałaban, wójt Gminy Besko.

Dokonaliśmy pełnej rewitalizacji grobowca, w którym spoczywa generał. Po kilku latach starań, przy finansowym i merytorycznym wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, możemy w tym miejscu, w kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczestniczyć w odsłonięciu zrewitalizowanego grobowca.

Uroczystości na cmentarzu zakończyła pieśń Wojska Polskiego.

Organizatorem obchodów byli: Powiat Sanocki oraz Gmina Besko.

Źródło: Powiat Sanok

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek w Piotrkowie
Następny artykułOpracowali prognozę pogody do marca 2024 r.