Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, czy “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Narodowe Czytanie 2018 miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, “Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
Podczas kolejnych edycji czytano Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego oraz Balladynę Juliusza Słowackiego. Lekturą Narodowego Czytania 2021 była “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Relację z wydarzenia zorganizowanego w ramach akcji w Biłgoraju znajdą Państwo w artykule pt. Narodowe Czytanie na Placu Wolności.
W tym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda zaprosili do wspólnego czytania “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W akcję włączyli się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Biłgoraju. Wydarzenie zorganizowano w niedzielę 4 września w amfiteatrze przy Urzędzie Miasta. W imieniu starosty biłgorajskiego w Narodowym Czytaniu wziął udział Marek Frąk, zastępca kierownika Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS