A A+ A++

Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej od lat uczestniczy w Narodowym Czytaniu dzieł rodzimej literatury. W tym roku czytających powieść Elizy Orzeszkowej przyjęła świetlica wiejska w Sławacinku Starym. Liczni słuchacze, którzy w sobotę 2 września odwiedzili Sławacinek, nie zawiedli się.

„Nad Niemnem” jawi się jako jedna z najwspanialszych powieści okresu pozytywizmu. Orzeszowska przedstawiła w niej programowe hasła epoki pozytywizmu, czyli pracę u podstaw społeczeństwa i pracę organiczną. Orzeszkowa przedstawia czytelnikom niemal idealną wieś Korczyn. Panują w niej rozmaite stosunki międzyludzkie, ale wyraźnie widać podział na bohaterów pozytywnych i negatywnych. Taki rozdział postaci miał przekonywać ówczesnego czytelnika, że warto być dobrym i uczciwym, ponieważ to porządni i prawi bohaterowie odnoszą sukcesy i żyją w zgodzie ze sobą. Natomiast pełni zła nigdy nie zaznają radości ani spokoju.

Wydarzenia „Nad Niemnem” dotyczą głównie mieszkańców dworu w Korczynie: Benedykta Korczyńskiego i jego rodziny, oraz Justyny Orzelskiej, młodej szlachcianki. Drugą rodziną, której losy są przybliżone w powieści, jest rodzina Bohatyrowiczów. Powieść pokazuje codzienne zmagania postaci, ich rozrywki, rozmowy, miłosne dramaty i romanse.

W roli czytających fragmenty powieści Orzeszkowej wcieliło się osiem osób z gminy Biała Podlaska. W roli Benedykta Korzyńskiego wystąpił wójt gminy Wiesław Panasiuk. Fragmenty dotyczące Emilii Korczyńskiej czytała emerytowana dyrektor Szkoły Podstawowej w Styrzyńcu Bogumiła Hodun. Martę Korczyńską przedstawiała wiceprzewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Sęczyk. W rolę Justyny Orzelskiej wcieliła się bibliotekarka gminna, zarazem inicjator akcji Anna Waszkiewicz, a dialogi Jana Bohatyrowicza czytał prezes jednostki OSP w Sławacinku Starym Piotr Oskwarek. Rolę narratorów pełnili przemiennie: sekretarz gminy Grażyna Majewska, radna gminna Renata Rudawska i pracownik Urzędu Gminy Rafał Walczuk.

W trakcie miłego popołudnia z literaturą pozytywizmu wręczono nagrody uczestnikom konkursu fotograficznego, nawiązującego klimatem do powieści Orzeszkowej. Vouchery na zakupy w Empiku otrzymali: Maria Sawczuk, Joanna Dąbrowska, Dorota Herda, Małgorzata Kuzaka, Radosław Kuzaka, Marcin Giejner oraz Anna i Wojciech Telaczyńscy.

Uzupełnieniem czytania była projekcja drugiej części filmu fabularnego „Nad Niemnem”. Organizatorzy zaprosili też czytających i słuchaczy na słodki poczęstunek.

Istvan Grabowski

zdjęcia Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamknięcie drogi powiatowej Barycz – Nozdrzec w miejscowości Hłudno
Następny artykułUM Przemyśl: Odeszła nasza koleżanka, Agata Urban