A A+ A++

Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej zaprasza już w najbliższą sobotę, 5 września, o 12.00  na czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.

Nieruchomości

Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczne wydarzenie przybierze inną niż zazwyczaj formę -W plenerze przy ul. Grodzkiej przed MBP w samo południe usłyszymy „Balladynę” w słuchowisku, do którego swoich głosów udzielą znane słupskie postacie z dziedziny kultury, nauki oraz dziennikarze.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem

Warto wspomnieć, że akcję „Narodowe Czytanie” zainicjował w 2012 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W poprzednich latach poznawaliśmy piękno naszej literatury czytając utwory m.in. Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Stanisława Wyspiańskiego. Stefana Żeromskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZażalenie Gazpromu. Chodzi o ograniczenie prawa wglądu do materiału dowodowego
Następny artykułDzisiaj blisko Ziemi przeleci asteroida. Bardzo blisko