A A+ A++

Dbanie o język ojczysty jest naszym obowiązkiem. Tak samo jak o polską kulturę i tradycję. Niezaprzeczalnie w ich ramy wpisuje się również literatura. Z tego względu, od wielu lat organizowana jest akcja „Narodowe Czytanie”, której co roku przyświeca inny autor i inna powieść. W tym roku była to sztandarowa publikacja Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Czytali duzi i mali. Uczniowie i nauczyciele. Społecznicy i samorządowcy. Nie sposób wymienić wszystkich z obawy przed pominięciem. 

„Odwiedziliśmy dworek Korczyńskich oraz zaścianek Bohatyrowiczów, poznaliśmy dzieje ich rodów. Śledziliśmy miłosne perypetie Jana i Justyny. Przyjrzeliśmy się  żniwom, poznaliśmy wartość pracy. Poznaliśmy galerię różnorodnych bohaterów oraz panujące między nimi relacje. Wspomnieliśmy ofiarę krwi złożoną przez rodaków podczas powstania styczniowego. Przeszliśmy się brzegiem Niemna” – opisuje wydarzenie społeczność hermanowickiej podstawówki.

„W Przemyskiej Bibliotece Publicznej fragmenty powieści „Nad Niemnem” odczytali zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, funkcjonariusze służb mundurowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji kultury, uczniowie oraz nauczyciele”

– przybliża z kolei Komenda Miejska Policji w Przemyślu, która na swojego reprezentanta tej szczytnej idei wskazała rzecznika prasowego asp. Joannę Golisz.

Również na lubaczowskim Rynku nie zabrakło przedstawicielek służb mundurowych, które wspólnie z politykami i samorządowcami popularyzowały czytelnictwo. W niezwykłym anturażu spotkali się też jarosławianie, którzy chętnie wcielili się w lektorów przybliżających barwne opisy przyrody, które zapewne wielu z nas pamięta jeszcze ze szkolnej ławki.

Fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej odczytano również w Klubie „Piwnice” CK. Inicjatorzy oddali głos mieszkankom Przemyśla i okolic, które same zgłosiły się do przedsięwzięcia, stawiając na wątki kulinarne. Ciekawostki o zwyczajach kulinarnych II połowy XIX przybliżyła prowadząca spotkanie Katarzyna Medelczyk-Szkółka.

Autor: M R
/ Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJazz Camping Kalatówki 2023
Następny artykułOdejście Śp. Bogdana Janickiego – Serca Kaszub i Założyciela Zakładu Pogrzebowego Kalia w Pucku