Od dzisiejszego poniedziałku weszły w życie nowe nakazy związane z epidemią koronawirusa, czyli tzw. kwarantanna narodowa. To oznacza dodatkowe obostrzenia polegające m.in. na zamknięciu niektórych sklepów w galeriach handlowych, hoteli i obiektów sportowych do niedzieli 17 stycznia. W Sylwestra nie będzie natomiast zapowiadanej godziny policyjnej. Rząd wycofuje się z tego pomysłu, ale apeluje o pozostanie w domach i zabawę w małym gronie. Z kolei minister zdrowia zapowiada, że w połowie stycznia ma się rozpocząć szczepienie wszystkich chętnych Polaków.
W galeriach handlowych mimo obostrzeń całkiem sporo miejsc będzie czynnych. Otwarte będą drogerie, sklepy spożywcze, z książkami i prasą, zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, salony telekomunikacyjne, apteki, a także szereg zakładów usługowych: fryzjerskie, kosmetyczne, optyczne, medyczne, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze, bankowe, pocztowe, wydawanie i odbiór przesyłek, ubezpieczeniowe, naprawy pojazdów, myjnie samochodowe oraz gastronomia z jedzeniem tylko na wynos. Zamknięte będą natomiast hotele, obiekty sportowe, w tym stoki narciarskie, a osoby wjeżdżające do Polski transportem zorganizowanym muszą odbyć 10 – dniową kwarantannę.
Ponadto w ramach narodowej kwarantanny nadal będą obowiązywać dotychczasowe następujące ograniczenia:
– Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
– Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
– Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2.
– Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób. Do limitu 5 osób na imprezach organizowanych w domu nie będzie się wliczało zarówno gospodarzy spotkania, jak i osób zaszczepionych przeciwko Covid-19.
– Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
– Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.
– Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2.
– Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00 jedynie osoby, które ukończyły 60. rok życia będą mogły robić zakupy.
– Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.
Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID- 19 zakłada 4 etapy działań. W tej chwili szczepieni są: personel medyczny i inni pracownicy zakładów leczniczych, osoby zatrudnione w Sanepidzie, domach i ośrodkach pomocy społecznej, farmaceuci, wykładowcy i studenci kierunków medycznych. To tzw. Etap 0.
Etap I zakłada zaszczepienie: pensjonariuszy domów pomocy i zakładów opiekuńczo-leczniczych, wszystkich osób powyżej 60- tego roku życia, służb mundurowych i nauczycieli.
Etap II obejmuje osoby poniżej 60- tego roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia”. W tym etapie zaszczepione zostaną także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa, narażone na częste kontakty społeczne. To m.in. pracownicy wymiaru sprawiedliwości, poczty, transportu publicznego, przedsiębiorstw dostarczających wodę, gaz, prąd i usługi teleinformatyczne, służby celno- skarbowe.
Etap III to szczepienie wszystkich pozostałych dorosłych obywateli. Według najnowszej wypowiedzi ministra zdrowia ma to nastąpić od 15 stycznia. Tego dnia mają ruszyć zapisy w przychodniach, poprzez infolinię 989, lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS