Gminy wprowadzają zakaz podlewania ogródków i napełniania basenów
Tego lata aż 125 gmin w Polsce wydało komunikaty związane z koniecznością ograniczenia zużycia wody przez mieszkańców, a najwięcej z nich znajduje się w centrum i na wschodzie kraju. W wielu miejscowościach pojawiły się wręcz zakazy dotyczące korzystania z wody wodociągowej do celów gospodarczych w określonych godzinach. Takie zakazy najczęściej dotyczą podlewania ogródków przydomowych, działkowych, tuneli foliowych, terenów zielonych, upraw rolnych, ale także napełniania basenów oraz oczek wodnych.
Samorządowcy apelują do mieszkańców, by ci nie marnowali wody uzdatnionej do picia np. w celu podlania ogródka, umycia samochodu czy kostki brukowej, ponieważ jej poziom w ujęciach i zbiornikach na skutek suszy gwałtownie opada. Tym samym zalecają zbieranie deszczówki i wykorzystanie jej do niektórych celów gospodarczych.
Ograniczenia dotyczące korzystania z wody wodociągowej podczas suszy mają również na celu zminimalizowanie ryzyka obciążenia sieci wodociągowej, co w konsekwencji może prowadzić do przerw w dostawie wody.
Na wprowadzenie ograniczenia zdecydował się m.in. wójt gminy Świercze, który kilka dni temu wydał zarządzenie w sprawie zakazu podlewania ogrodów przydomowych, działkowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów.
“W związku z ponadnormatywnym zużyciem wody i spadkami ciśnienia w sieci wodociągowej oraz w celu zabezpieczenia zasobów wody dla jej użytkowników w warunkach suszy i w konsekwencji niedoboru wody wprowadza się zakaz podlewania z gminnej sieci wodociągowej ogrodów przydomowych, ogrodów działkowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów na terenie gminy Świercze od 11 lipca 2024 r. do odwołania. Zakaz obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 15.00 do 22.00, w soboty, niedziele i święta w godzinach 7.00 do 22.00″ – czytamy w zarządzeniu.
Napełniasz basen wodą? W niektórych gminach grozi za to grzywna finansowa123RF/PICSEL
Zgodnie z danymi IUNG-PIB w okresie od maja do czerwca największe niedobory wody od -160 do -229 mm notowano na obszarze: Pojezierza Mazurskiego, Polesia, Wyżyny Lubelskiej, Niziny Mazowieckiej oraz Podlaskiej. Naukowcy IUNG stwierdzili wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Zgodnie z prognozą PIG-PIB, w lipcu nie wystąpi niżówka hydrogeologiczna o zasięgu regionalnym – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
W ubiegłym roku ograniczenia związane z wykorzystywaniem wody do celów gospodarczych obowiązywały w 204 gminach, natomiast rok wcześniej w 392.
Jaka jest kara za złamanie zakazu?
Łamanie zakazu korzystania z wody wodociągowej do celów gospodarczych może nas słono kosztować. Trzeba się wówczas liczyć z otrzymaniem grzywny w wysokości 500 zł. Niektóre gminy informują, że grzywna będzie zdecydowanie wyższa, bo aż 5 tys. zł. Ponadto samorządowcy informują, że gminni kontrolerzy będą dokładnie sprawdzać, sprawdzać, kto mimo zakazu zużywa wodę w sposób nieuprawniony.
Barbie ma 65 lat. Była nawet kosmonautkąAFP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS