A A+ A++

Odmiany naparstnicy

Naparstnice Fot. Shutterstock

Do odmian naparstnicy możemy zaliczyć np: naparstnicę gładkokielichową, zółtą, zielonkawą i drobnokwiatową, ale najczęściej uprawianymi są naparstnica zwyczajna, purpurowa i wełniasta. 

Naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora

Naparstnica zwyczajna to bylina wieloletnia, która najlepiej sprawdza się jako roślina dwuletnia. Osiąga około metra wysokości i posiada żółte kwiaty z brązowymi plamkami. Obecnie występuje ona na terenie niemal całej Europy i Azji Mniejszej, a w Tatrach należy do roślin pospolitych. Znaleźć możemy ją w lasach mieszanych oraz między kosodrzewinami i na obrzeżach lasów.  

Naparstnice w środowisku naturalnymNaparstnice w środowisku naturalnym fot. Shutterstock

Naparstnica zwyczajna objęta jest ścisłą ochroną gatunkową na stanowiskach naturalnych.  

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea

Naparstnica purpurowa należy do rośliny trędownikowatych, spotykana była głównie w Europie i Afryce Północnej. W Polsce uznana jest za antropofit, czyli gatunek roślin obcego pochodzenia, który zadomowił się w krajobrazie rodzimym. 

Sadzić ją można na rabatach bylinowych, w większych grupach. Najlepiej będzie wyglądać w ogrodach w stylu wiejskim, rustykalnym, romantycznym, a proste sztywne pędy kwiatowe dorastają nawet do wysokości 1,6 metra, dlatego nadają się by wykorzystać je jako tło dla innych roślin. Dzwonkowate, zwisające, duże kwiaty, które mogą osiągnąć nawet 7 cm długości, spotykamy we wszystkich odcieniach różu: od delikatnie zabarwionej bieli, po purpurowy z kropkami wewnątrz kwiatów.  

Naparstnice w ogrodzieNaparstnice w ogrodzie fot. Shutterstock

W literaturze spotkać możemy ją również pod nazwą Psi Palec, Dzwony Zmarłych i Palce Wróżek, ponieważ kształtem i wielkością zbliżona jest do naparstka.  

Roślina ta kwitnie dopiero w drugim roku od zasiania, po czym zamiera, jednak jest rośliną samosiewną, więc wokół pozostawia dużo młodych okazów naparstnic. 

Wśród naparstnicy purpurowej możemy wyróżnić kilka odmian tego gatunku takie jak np: “Camelot Rose”, “Lavender Camelot” lub “Alba”. 

Dodatkowo byliny te wpływają korzystnie na otaczające je rośliny, w szczególności zapewniają dobre sąsiedztwo sosnom.  

Naparstnica purpurowa spotykana jest w Polsce od bardzo dawna, a pierwsze zapisy przywołujące tą roślinę znajdujemy już w “Dykcyonarzu Roślinnym” z 1811 roku napisanym przez botanika Ks. Krzysztofa Kluka.  

Obecnie stanowiska naparstnicy purpurowej spotykamy w górach, na przykład w Karkonoszach czy Tatrach, gdzie uznawana jest za gatunek inwazyjny w skali regionalnej.  

Naparstnica wełniasta (Digitalis Ianata)

Naparstnica wełniastaNaparstnica wełniasta fot. Shutterstock

Kwiaty naparstnicy wełniastej są jasnokarmelowe o długości 2,5 cm. Bylina ta pochodzi z Południowej Europy i Turcji, najczęściej uprawiana jest jako roślina lecznicza.  

Naparstnica wełniasta uwielbiana jest przez zapylacze takie jak makatki zbójnice i trzmiele.

Naparstnica uprawa – gdzie sadzić i jak pielęgnować? 

Naparstnica jest rośliną niezbyt wymagającą, która przyjmie się w prawie każdym ogrodzie. Jednak by zapewnić jej długie kwitnienie i dobrą kondycję powinniśmy unikać stanowisk suchych i zbyt nasłonecznionych.  Najlepiej sprawdzą się stanowiska osłonięte od wiatru w półcieniu oraz gleba kwaśna, dobrze przepuszczalna i wilgotna. Należy jedynie pamiętać by zapewnić jej odpowiednie podlewanie w okresie suszy. W środowisku naturalnym naparstnice występują na stanowiskach łąkowo-leśnych, więc powinniśmy starać się zapewnić im podobne warunki.  

Naparstnica – kiedy sadzić? Wysiewając nasiona naparstnicy do rozsadnika lub skrzynek (w maju-czerwcu) należy je jedynie lekko docisnąć do powierzchni gleby, a pierwsze kiełki zobaczymy po ok 2 tygodniach. Musimy też uzbroić się w cierpliwość, gdyż naparstnica jako bylina krótkowieczna w pierwszym roku to głównie gęsta rozeta liściowa, ale warto czekać, bo w kolejnym roku zachwyci nas wyjątkowymi pędami kwiatowymi.   

Naparstnica – kiedy kwitnie? Kwiatostany zawiązują się od czerwca do września w drugim roku uprawy, jednak dobierając odmiany takie jak Foxy i Dalmatian, mamy szansę cieszyć oko naparstnicami już w roku siewu, pod koniec sezonu na przełomie sierpnia i września.  W okresie kwitnienia roślin pamiętajmy o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, dzięki czemu wpłyniemy na dalsze ukwiecenie rośliny.  

Przed zimą naparstnicę należy zabezpieczyć przed przemarzaniem, dobrym zabiegiem będzie obsypanie dorosłych roślin ziemią z przegnitymi liśćmi i korą.  

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych zachowując ostrożność.  

Naparstnice w ogrodzie.  

Naparstnice najlepiej będą prezentować się sadzone w niewielkich grupach jako tło dla kompozycji wielogatunkowych. W kompozycjach możemy wykorzystać takie rośliny jak: wrzośce, róże, azalie, orliki i przetaczniki. Naparstnica prezentuje się również dobrze wśród roślin drzewiastych i traw ozdobnych.

Zobacz też propozycje roślin na rabaty z naparstnicami.

 Czy naparstnica jest trująca? 

Kwiaty tej byliny zachwycają wyglądem i na pewno będą pięknym dodatkiem do ogrodu, jednak musimy pamiętać, że jest ona rośliną trującą. Naparstnica zawiera toksyczne glikozydy, które powodują zatrucia, wymioty, sinicę, duszności, a w wyjątkowych przypadkach nawet śmierć. Dlatego należy rozważnie wybrać miejsce jej uprawy, w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych.  

Naparstnica purpurowa należy do grupy najbardziej trujących roślin w Polsce.  

Suszone liście naparstnicy wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym, jednak nie można samemu przygotowywać preparatów ziołowych. Konieczna jest ścisła kontrola lekarza i korzystanie ze sprawdzonych aptecznych środków, które poddane są odpowiedniej obróbce i są odpowiednio przechowywane.  

Naparstnice są silnie trujące i nawet dotykanie liści może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bóle głowy i reakcje skórne. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiS zmieni ordynację wyborczą? Czasu na korekty jest coraz mniej
Następny artykułPrawnicy Twittera oskarżają Elona Muska o naruszenie umowy o zachowaniu poufności (NDA)