A A+ A++

Liczba wyświetleń: 556

Naukowcom z Uniwersytetu Nowojorskiego, Instytutu Inżynierii Biomechanicznej Ningbo Qixi i Chińskiej Akademii Nauk udało się stworzyć rewolucyjne nanoroboty z wykorzystaniem zaledwie czterech nici DNA. Te mikroskopijne maszyny, mierzące jedynie 100 nanometrów średnicy, są zdolne do wychwytywania fragmentów DNA i łączenia ich w nowe nanomaszyny, w tym ich kopie, przy użyciu światła ultrafioletowego.

To przełomowe osiągnięcie w dziedzinie nanotechnologii umożliwia im wieloosiowe precyzyjne składanie i pozycjonowanie, co otwiera dostęp do trzeciego wymiaru i większej liczby stopni swobody.

Znaczenie tej innowacji leży w możliwości samoreplikacji całej trójwymiarowej struktury i funkcji tych nanorobotów. Choć roboty te są programowalne, ich działanie zależy od kontrolowanej zewnętrznie temperatury i światła ultrafioletowego, które jest niezbędne do zespawania fragmentów DNA w procesie składania. Jednakże ich zdolność do samoreplikacji jest ograniczona przez dostępność odpowiednich fragmentów DNA.

Rozwój samoreplikujących się nanorobotów otwiera nowe horyzonty w nanotechnologii, jednocześnie rodząc pytania o potencjalne konsekwencje tego postępu. Czy jesteśmy świadkami narodzin nowej ery technologicznej, zbliżającej nas do epoki Osobliwości? Nanotechnologia, będąca manipulacją materią na poziomie atomowym i molekularnym, odgrywa coraz większą rolę w nauce i technice. Technika origami DNA, wykorzystująca parowanie zasad DNA do tworzenia złożonych nanostruktur, jest jednym z kluczowych osiągnięć w tej dziedzinie.

Rozwój samoreplikujących się nanorobotów stanowi znaczący krok w kierunku przyszłych możliwości nanotechnologii. Szybkie tempo postępu w tej dziedzinie rodzi pytania o potencjalny wpływ i konsekwencje tych postępów. Może to spojrzenie na życie w epoce Osobliwości? Nanotechnologia to dziedzina nauki i techniki zajmująca się manipulacją materią w skali atomowej lub molekularnej.

Polega na tworzeniu konstrukcji, urządzeń i systemów o unikalnych właściwościach i funkcjonalnościach ze względu na ich niewielkie rozmiary. Pojęcie nanotechnologii zostało po raz pierwszy wprowadzone przez fizyka Richarda Feynmana w jego słynnym wykładzie „Plenty of Room Below” w 1959 r. Na przestrzeni lat naukowcy poczynili znaczne postępy w dziedzinie nanotechnologii. Możliwość manipulacji DNA otworzyła nowe możliwości tworzenia maszyn i urządzeń w nanoskali. Origami DNA, technika wykorzystująca właściwości parowania zasad cząsteczek DNA w celu nadania im pożądanych kształtów, odegrała ważną rolę w tworzeniu złożonych nanostruktur.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Nanoboty i mikroboty

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł41 mln zł z unijnych funduszy dla GAPR. „Celem jest ponowne wykorzystanie zdegradowanych terenów”
Następny artykułŚwidnica. Pijany bezdomny podpalił kolegę. Mężczyzna zmarł