Wybory parlamentarne oraz głosowanie w referendum odbędą się 15 października (niedziela). <<Poradnik wyborcy. co musisz wiedzieć o głosowaniu>> Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00 do 21.00. Podczas tych wyborów oddajemy głos na kandydata do Sejmu, do Senatu oraz głosujemy w referendum. Kampania wyborcza i kampania referendalna kończy się 13 października (piątek) o godzinie 24.00. Od tej chwili, aż do zakończenia głosowania, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zabronione jest również prowadzenie kampanii referendalnej w jakiejkolwiek formie.
– Naruszenia tych zakazów mogą skutkować sankcją karną, w związku z czym będą podlegać ocenie organów ścigania i sądów. Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogłyby zostać uznane za prowadzenie agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w czasie, gdy jest to zabronione — przypomina Państwowa Komisja Wyborcza.
Zobacz także
Zachęcanie do wyborów nie jest agitacją wyborczą!
Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi agitacji wyborczej w rozumieniu przepisów Kodeksu wyborczego. Działania o takim charakterze mogą więc być prowadzone po zakończeniu kampanii wyborczej przez podmioty nieuczestniczące w wyborach i pod warunkiem, że działania te są wolne od wszelkich elementów agitacji wyborczej.
Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum jest natomiast elementem kampanii referendalnej, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tzw. ciszy referendalnej.
Zakaz publikacji sondaży
W czasie ciszy wyborczej i referendalnej zabronione jest również podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania, oraz podawanie do wiadomości publicznej wyników badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i wyników referendum, oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.
Wszystkie zasady obowiązujące podczas ciszy wyborczej i referendalnej mają zastosowanie również w przestrzeni internetowej.
– Przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o referendum ogólnokrajowym nie regulują odrębnie zasad prowadzenia agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w Internecie. Do materiałów publikowanych w Internecie mają zatem zastosowanie wszystkie wskazane wyżej zasady — informuje PKW.
Za naruszenie ciszy wyborczej można być ukaranym. Naruszenia wyżej wymienionych zakazów jest karalne z art. 494 § 1 pkt 4, art. 498 i art. 500 Kodeksu wyborczego oraz art. 80 pkt 1, art. 84 i art. 85 ustawy o referendum ogólnokrajowym.
– Organy wyborcze nie dokonują ocen i nie prowadzą postępowań w sprawach naruszenia ciszy wyborczej lub referendalnej. Właściwe są w tych sprawach organy ściągania i sądy — mówi Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.
O wszelkich przypadkach prowadzenia niedozwolonej kampanii wyborczej lub referendalnej oraz o łamaniu ciszy wyborczej, czy referendalnej należy informować Policję lub prokuraturę. Komisje wyborcze ani Krajowe Biuro Wyborcze nie przyjmują takich zgłoszeń.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS