Miło nam poinformować, że w 2020 roku Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią zostało wyróżnione Doboszem Powstania Wielkopolskiego – Nagrodą Honorową Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Poznaniu.
Jak poinformował w liście przesłanym 11 grudnia 2020 r. Tadeusz Musiał – Prezes Zarządu Głównego TPPW 1918-1919 ze względu na pandemię koronawirusa wręczenie statuetek tegorocznym laureatom nie mogło się odbyć w zaplanowanym terminie i zostało przełożone na przyszły rok.
Dobosz Powstania Wielkopolskiego został ustanowiony przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu 16 grudnia 1996 roku. Jak można przeczytać na stronie TTPW Zarząd Główny Towarzystwa kierując się potrzebą podtrzymywania tożsamości narodowej i zachowania w pamięci społeczeństwa historii i znaczenia Powstania Wielkopolskiego 1918/19 dla dziejów naszego narodu i państwa polskiego, pragnąc inspirować i honorować osoby i instytucje, które wyróżniły bądź wyróżniają się w realizacji powyższej tematyki ciekawymi i znaczącymi działaniami popularyzatorskimi, twórczymi i naukowym – ustanowił Nagrodę Honorową „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”.
Statuetka Dobosza jest miniaturą części Pomnika Dobosza, nazywanego Pomnikiem Powstańców i Wolności w Śremie. Pomnik Dobosza ustawiono na rynku śremskim 15 listopada 1925 roku. Wykonany został według projektu Władysława Marcinkowskiego. Został on zniszczony przez Niemców 11 września 1939 roku. Pomnik odbudowano i powtórnie odsłonięte w Parku im. Powstańców Wielkopolskich w 1961 r. Rzeźbę dobosza odtworzył Jerzy Sobociński.,
Przyznawana przez TPPW statuetka „Dobosz Powstania Wielkopolskiego” została zaprojektowana i wykonana jako dar przez Odlewnię Żeliwa „Śrem” S. A.
Dobosz przyznawany jest za:
- działalność naukową dotyczącą historii Powstania Wielkopolskiego, inicjatywy badawcze i wydawnicze, publikacje książkowe itp.
- podejmowanie w pracy twórczej tematyki Powstania Wielkopolskiego (literatura, muzyka, plastyka, film itp.); uwzględnia się w tym zakresie całokształt twórczości lub szczególne dzieło w danym roku,
- działalność popularyzatorską, o szerokim zasięgu, obejmującą między innymi publicystykę, konferencje popularnonaukowe, muzealnictwo itp.,
- inicjatywy o znaczeniu krajowym i regionalnym, mające charakter trwały, które przy
czyniły się do utrwalenia pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz uczczenia bohaterstwa jego uczestników,
Kandydatów do Nagrody Honorowej może zgłosić Zarząd Oddziału, koło, indywidualny członek Towarzystwa, a także zainteresowana tym wyróżnieniem instytucja.
W latach 1996-2019 statuetką Dobosza Powstania Wielkopolskiego wyróżniono 109 osób i instytucji. Nagroda dla Muzeum Ziemi Krajeńskiej jest efektem pracy obecznych i byłych pracowników i dyrektorów Muzeum Ziemi Krajeńskiej: Anny Sergott, Renaty Erlich, Krzysztofa Kamila Przygody, Mariusza Gratkowskiego, Wiktora Mazurkiewicza, Roberta Tomaszewskiego, Sławomira Łanieckiego, Andrzeja Sołtysiaka i Tomasza Pasieki oraz stowarzyszeń współpracujących z Muzeum, m.in. Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Nakło, Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Nakle nad Notecią, Koła Seniorów Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Nakle nad Notecią.
Tomasz Pasieka – Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS