Prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto ukończy powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne przynajmniej za 1 dzień. Jednak na wysokość emerytury największy wpływ ma staż pracy. Ale takiej, która była tytułem do opłacania składek (m.in. umowa o pracę, ale już nie umowa o dzieło). Im więcej odłożonych składek i im późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa świadczenie.
Czytaj więcej
On dostaje 30 tys. zł emerytury, ona 22 grosze. Co ich różni?
Najwyższą emeryturę na Dolnym Śląsku dostaje lekarz z Wrocławia, który aktywność zawodową zakończył w wieku 78 lat. Najniższą natomiast – wałbrzyszanka, która przepracowała zaledwie sześć miesięcy na umowie zleceniu. W Polsce najwyższa emerytura przekracza 43 tys. złotych, a najniższa to 2 grosze.
Jak liczy się wysokość emerytury
Według rzeczniczki, wyliczenie emerytury sprowadza się do prostego dzielenia. W liczniku jest kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego i subkoncie oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, czyli odtworzonej historii emerytalnej, tych, którzy pracowali przed 1999 r. W mianowniku natomiast – średnie dalsze trwanie życia w momencie przejścia na emeryturę. Tu nie ma rozróżnienia płci.
– Średnie dalsze trwanie życia ustala się wspólnie dla mężczyzn i kobiet. Wyrażone jest ono w miesiącach. Od stażu pracy zależy gwarancja, że emerytura nie będzie niższa od kwoty najniższej emerytury. Ma ją kobieta, która posiada, co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz mężczyzna, który ma ich co najmniej 25 lat – podkreśla Kowalska-Matis.
Okresy składkowe to te związane z aktywnością zawodową, takie jak okresy ubezpieczenia ( … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS