sprzęt i soft
31 marca 2022, 12:35
autor: GTyczkowski
Paliwa alternatywne to duża szansa na zrównoważenie transportu. Czasem najbardziej szalone pomysły stają się rzeczywistością. Sprawdźcie do czego, Airbus wykorzystuje zużyty olej do frytek.
Źródło fot. powyżej: Unsplash.
Problem eksploatacji paliw kopalnych dotyka nas wszystkich. Zasoby, które oferuje nasza planeta, są ograniczone i kiedyś się skończą. Od wielu lat powstają pomysły alternatywnego zasilania pojazdów.
Na początku XXI wieku dość głośno było o stosowaniu oleju opałowego w pojazdach wyposażonych w silniki diesla. Później mówiono (nieco żartobliwie) o „sprytnych” kierowcach, którzy tankowali swoje auta olejem do frytek.
Airbus A380. Źródło: Unsplash
Okazuje się, że ten ostatni pomysł postanowił wykorzystać Airbus. Jak podaje CNN, 29 marca 2022 roku przeprowadzono testowy lot Airbusa A380. Podróż z Tuluzy do Nicei odbyła się z wykorzystniem paliwa SAF (Sustainable Aviation Fuel – pol. zrównoważone paliwo lotnicze), a sam lot miał na celu monitorowanie jego zużycia podczas startu i lądowania.
Nie był to pierwszy lot francuskich samolotów z wykorzystaniem paliwa zrównoważonego. 25 marca 2022 roku A380 wyruszył w trzygodzinnyą trasę z lotniska Blagnac – siedziby Airbusa we Francji. Samolot testowy zasilany był paliwem SAF i działał na pojedynczym silniku Rolls-Royce Trent 900.
Czym jest zrównoważone paliwo lotnicze?
„Zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) jest czystszym odpowiednikiem konwencjonalnego paliwa lotniczego. Mając podobne właściwości do tradycyjnego paliwa lotniczego, SAF można bezpiecznie mieszać w proporcji do 50% z tradycyjną naftą.
Istnieją dwa rodzaje paliwa SAF: Bio SAF i syntetyczne SAF. Bio SAF jest wytwarzane z biomasy – produktów odpadowych i surowców o niskiej zawartości węgla, podczas gdy podstawowym źródłem energii i surowcami do produkcji syntetycznego SAF są odnawialna energia elektryczna, woda i dwutlenek węgla (CO2).”
Źródło: pl.kuehne-nagel.com
Airbus z paliwem produkowanym ze zużytego oleju do frytek eksperymentował już wcześniej. W 2021 roku francuska firma testowała alternatywne paliwo w Airbusie A350 – loty również odbywały się w marcu. W październiku tego samego roku ponownie sprawdzono, jak SAF radzi sobie w praktyce. Skorzystano wtedy z samolotu wąskokadłubowego A319neo.
Greenwashing czy troska o klimat?
Jeśli zapewnienia Airbusa są prawdziwe, to możemy spodziewać się pewnego rodzaju rewolucji w lotach pasażerskich. Przesiębiorstwo twierdzi, że wykorzystanie SAF może pomóc w zredukowaniu emisji CO2 w zakresie od 53% do 71%.
Co więcej, Airbus chce do 2050 roku stać się firmą zeroemisyjną, jeśli chodzi dwutlenek węgla. Koncern zapowiada również, że pierwszy samolot bezemisyjny powinien pojawić się na rynku już w 2035 r.
Biorąc pod uwagę globalne trendy, a także dość szybko rozwijający się przemysł paliw alternatywnych, szanse na powodzenie tego przedsięwzięcia są duże.
Dajcie znać, co myślicie o takich rozwiązaniach i czy znacie inne firmy, które wykorzystują alternatywne źródła zasilania w transporcie.
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS