Sbierbank – największy rosyjski bank – poinformował, że opuszcza europejski rynek. “Należące do grupy banki mierzą się z nadzwyczajnym odpływem środków” – napisano w komunikacie. Tymczasem organ unii bankowej UE ogłosił, że wobec chorwackiej i słoweńskiej filii banku wszczęto procedurę uporządkowanej likwidacji i zostają one przejęte przez inne instytucje. Cena walorów banku spadła na giełdzie w Londynie niemal do zera.
Przed potencjalnymi problemami największego rosyjskiego banku na europejskim rynku przed kilkoma dniami ostrzegał Europejski Bank Centralny. “Sberbank Europe AG i jego dwie spółki zależne działające na obszarze unii bankowej, Sberbank w Chorwacji i Sberbank banka w Słowenii, upadają lub są zagrożone upadłością z powodu pogorszenia ich sytuacji płynnościowej” – podał EBC w komunikacie. Dziś Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (SRB) poinformowała, że procedurze resolution zostaną poddane dwie wspomniane wyżej filie, natomiast ich austriacka spółka-matka nie wymaga takich działań. W jej przypadku “postępowanie upadłościowe będzie prowadzone zgodnie z prawem krajowym” – napisał SRB w komunikacie.
Udziały w chorwackiej spółce przejmie miejscowy bank pocztowy (Hrvatska Poštanska Banka), a w słoweńskiej – Nova ljubljanska banka. Europejski organ bankowy wskazuje, że banki normalnie otworzą dziś drzwi przed klientami. “Są teraz częścią ugruntowanych, silnych i stabilnych grup bankowych” – stwierdził SRB. Środki deponentów są w pełni dostępne. “Wszystko to zostało zrobione bez konieczności korzystania z funduszy publicznych, więc chronieni są nie tylko klienci Sbierbanku, ale także podatnik” – podkreślił. Natomiast w przypadku klientów austriackiego Sbierbanku pozostają gwarantowane do wysokości 100 tys. euro – przypomina SRB.
Sbierbank jest największym rosyjskim bankiem – jego aktywa stanowią ponad 30 proc. aktywów sektora. Za jego pośrednictwem wypłacana jest większość płac i emerytur w Rosji. Został objęty amerykańskimi sankcjami, na mocy których nakazano zamknięcie amerykańskim podmiotom kont w tej instytucji oraz wchodzenia z nią w jakiekolwiek przyszłe transakcje.
W Europie prowadzi(ł) działalność m.in. we wspomnianych wyżej Austrii, Chorwacji czy Słowenii, a także Niemczech, Czechach i na Węgrzech. Czeski bank centralny rozpoczął w poniedziałek proces odbierania licencji Sbierbankowi CZ – zakazał bankowi obracania aktywami, udzielania nowych kredytów i przyjmowania depozytów. Z kolei w filii węgierskiej w poniedziałek i wtorek wprowadzono wakacje bankowe, podczas których klienci mogli korzystać z kart płatniczych, ale nie mogli przeprowadzać transakcji na kontach. Na koniec 2020 r. aktywa Sbierbank Europe wynosiły ok. 13 mld euro, a instytucja miała 800 tys. klientów detalicznych i korporacyjnych – podaje “Financial Times”. Wcześniej unijną procedurę resolution zastosowano tylko raz – w 2017 r. w przypadku hiszpańskiego Banco Popular, którego prawa i obowiązki przejął Santander.
Handel akcjami na giełdzie w Moskwie pozostaje wstrzymany, natomiast papiery Sbierbanku są notowane na giełdzie w Londynie. Przed 10:00 polskiego czasu ich cena rynkowa spadła niemal do 0 – za walor płacono 0,03 dolara wobec wobec 21 centów wczoraj. Skala spadków sięgała zatem blisko 90 proc. 16 lutego papier kosztował blisko 15 dolarów – od tamtej pory cena spadła zatem o 99,8 proc.
Na brytyjskim parkiecie notowane są ADR-y Sbierbanku, czyli amerykańskie kwity depozytowe. Są to papiery wartościowe emitowane przez amerykański bank, a nie samą spółkę – w tym przypadku rosyjską. To bank-depozytariusz w USA kupuje akcje spółki i na ich “bazie” tworzy walory sprzedawane inwestorom. ADR-y nie są więc tym samym co papiery handlowane (choć nie obecnie) w Moskwie.
Załamanie notowań w Londynie ilustruje zapewne nie tyle obawy o upadek banku, lecz zerwanie powiązania rosyjskiego rynku kapitałowego z globalnym, poprzez m.in. zakaz sprzedaży rosyjskich papierów wartościowych na rosyjskim rynku przez zagraniczne podmioty czy zakaz transferu kapitału poza Rosję.
Maciej Kalwasiński
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS