Największy wodospad w Ameryce Południowej kontra największy wodospad w Ameryce Północnej
Największy wodospad w Ameryce Południowej, będący jednocześnie najwyższym na świecie, to Salto Angel, położony w południowo-wschodniej Wenezueli. Jego wysokość podawana jest różnie przez różne źródła, według jednych ma on 979 metrów, zaś według innych – 1054 metry wysokości. Tworzą go wody rzeki Rio Gauja, wypływające z północnego stoku płaskowyżu Auyantepui, które następnie wpadają do Rio Churún, dopływu rzeki Caroni. Salto Angel może poszczycić się najwyższą pojedynczą strugą o wysokości aż 807 metrów. Jak przy tej katarakcie prezentuje się największy wodospad w Ameryce Północnej? Jeśli weźmiemy pod uwagę najwyższy wodospad Stanów Zjednoczonych, zwany Olo’upena, to jego wysokość jest również imponująca. Osiągający 900 metrów wysokości, położony na Hawajach, w północno-wschodniej części wyspy Moloka’i, wodospad stopniowy Olo’upena jest czwartym pod względem wysokości na świecie. Można go podziwiać praktycznie wyłącznie z samolotu, ponieważ znajduje się w trudno dostępnym, górzystym terenie. Ponieważ jednak obszar ten zaliczany jest do Oceanii, największego wodospadu Ameryki Północnej należałoby poszukać na kontynencie. W tej sytuacji za najwyższy wodospad Ameryki Północnej uznawany jest James Bruce Falls. Położony jest w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie i z kaskadami osiągającymi 840 metrów wysokości jest dziewiątym pod względem wysokości wodospadem świata.
Jakie są największe wodospady w Ameryce Północnej?
Szukając danych na temat tego, jakie są największe wodospady w Ameryce Północnej, warto wiedzieć, że dwa najwyższe wodospady Stanów Zjednoczonych, Olo’upena oraz Pu’uka’oku, jako położone na Hawajach, na wyspie Moloka’i, zaliczane są do Oceanii, za najwyższy wodospad Ameryki Północnej jest więc uznawana największa katarakta Kanady. Niewiele mniejszy, bo mierzący 788 metrów wysokości, jest najwyższy wodospad kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, Colonial Creek Falls. Znany również jako Wodospad Hiavaty, mieści się w Parku Narodowym North Cascades w stanie Waszyngton. Klasyfikacja ta bierze pod uwagę całkowitą wysokość wodospadu, jeśli jednak przyjrzymy się wodospadom pod kątem największego pojedynczego spadku wody, to na prowadzenie wysunie się wodospad na rzece Waihilau w dolinie Waimanu na Hawajach. Ma on tylko jeden spadek, wynoszący 792 metry, co czyni go drugim najwyższym pod tym względem na świecie. Najwyższym kontynentalnym wodospadem o jednej strudze, której wysokość wynosi 491 metrów, jest wodospad Ribbon. Znajduje się on w Parku Narodowym Yosemite, nieopodal El Portal, w hrabstwie Mariposa (Kalifornia). Park ten znany jest z wodospadów, to tu można podziwiać również jeden z najwyższych amerykańskich wodospadów, Yosemite, o wysokości 739 metrów. Wodospad ten może poszczycić się największym swobodnym spadkiem wody o wysokości 440 metrów.
Największe wodospady w Ameryce Północnej: ranking może wygrać Niagara
Jak sklasyfikować największe wodospady w Ameryce Północnej? Ranking można tworzyć w oparciu o wysokość całkowitą spadków, biorąc pod uwagę największy swobodny spadek wody, ale również porównując je według objętości, czyli przepływu stóp sześciennych wody na sekundę. W tym ostatnim zestawieniu palmę pierwszeństwa dzierży wodospad Niagara, ze średnią objętością 85 000 CFS (Cubic Feet Per Second). Położony jest na rzece Niagara, na granicy Kanady (w prowincji Ontario) i Stanów Zjednoczonych (w stanie Nowy Jork). Tworzą go aż trzy kaskady: American Falls o wysokości 34 metrów, Bridal Veil Falls (“Ślubny Welon”) o wysokości 24 metrów oraz Horseshoe Falls (Wodospad Podkowa) w części kanadyjskiej o wysokości 53 metrów. Kaskady amerykańskie rozdzielone są Księżycową Wyspą (Luna Island), zaś od kaskady kanadyjskiej oddziela je Goat Island (Kozia Wyspa), którą z lądem łączą dwa mosty. Znaczna część wody z wodospadu Niagara jest odprowadzana, zasilając dwie elektrownie wodne, zarówno po kanadyjskiej, jak i amerykańskiej stronie. Niagara jest wodospadem niezwykle malowniczym, nic więc dziwnego, że jest ogromną atrakcją turystyczną. Większość infrastruktury turystycznej mieści się po stronie kanadyjskiej, stamtąd jest bowiem najlepszy widok na wszystkie części wodospadu. Dodatkowe atrakcje to możliwość rejsu małym statkiem podpływającym niemal pod same kaskady, okazja zwiedzenia Jaskini Wiatrów oraz wizyta w kasynie.
Wodospad Niagara Wodospad Niagara/ shutterstock
Gdzie są największe wodospady w Ameryce Północnej?
Śledząc mapę nietrudno odpowiedzieć na pytanie, gdzie są największe wodospady w Ameryce Północnej. Znajdziemy je w Stanach Zjednoczonych – zarówno na Hawajach (Olo’upena, Pu’uka’oku, Waihilau, Manawainui, Haloku, Keana’awi, Waialeale Wall of Tears), jak i w części kontynentalnej (Colonial Creek, Johannesburg, Yosemite, Cloudcap Falls, Avalanche Basin, Harrison Basin, Ribbon, wodospad nad jeziorem Frances). Sporo imponujących wodospadów ma także Kanada (James Bruce, Madden Falls, Swiftcurrent Falls, Kingcome Valley Falls, Schwartzenbach, Francis Falls, Storey Peak Falls, Cerberus Falls, Kiwi Falls, Bush Mountain Falls, Bedard Falls, Harmony Falls, Michael Falls, Della, South Phillips Glacier Falls, Bishop Falls, Takakkaw). Wodospad o wysokości 488 metrów, Thousand Foots Falls, ma na swoim terytorium również Belize, zaś w Meksyku, w Miedzianym Kanionie w górach Sierra Madre podziwiać można wodospady Piedra Volanda (największy sezonowy wodospad w Meksyku o wysokości 453 metrów) oraz Basaseachic (o wysokości 311 metrów).
Największe wodospady w Ameryce Północnej [lista]
Oto lista przedstawiająca największe wodospady w Ameryce Północnej (z uwzględnieniem wodospadów na Hawajach):
- Olo’upena (900 m),
- Pu’uka’oku (840 m),
- James Bruce (840 m),
- Waihilau (790 m),
- Colonial Creek (783 m),
- Johannesburg (781 m),
- Yosemite (739 m),
- Cloudcap Falls (732 m),
- Manawainui (719 m),
- Avalanche Basin (707 m),
- Harrison Basin (707 m),
- Haloku (700 m),
- Keana’awi Falls (597 m),
- Madden Falls (579 m),
- Swiftcurrent Falls (537 m),
- Kingcome Valley Falls (520 m),
- Schwartzenbach (520 m),
- Francis Falls (518 m),
- Ribbon (491 m),
- Waialeale Wall of Tears (488 m),
- Thousand Foots Falls (488 m),
- Storey Peak Falls (480 m),
- wodospad nad jeziorem Frances (475 m),
- Cerberus Falls (475 m),
- Kiwi Falls (475 m),
- Bush Mountain Falls (466 m),
- Bedard Falls (457 m),
- Piedra Volanda (453 m),
- Harmony Falls (444 m),
- Michael Falls (442 m),
- Della (440 m),
- South Phillips Glacier Falls (427 m),
- Bishop Falls (410 m),
- Takakkaw (373 m),
- Basaseachic (311 m).
Zobacz też: Najdłuższe mola w Polsce. Które molo w Polsce jest najdłuższe?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS