A A+ A++

Węgiel, ropa i gaz nadal atrakcyjnymi inwestycjami dla banków

85 proc. ankietowanych banków było w dalszym ciągu gotowe finansować nowe elektrownie węglowe, korzystające z surowca najbardziej szkodliwego dla klimatu, 22 banki transgraniczne z łącznej liczby 26 wyraziły gotowość sfinansowania budowy nowych siłowni węglowych. Żaden z ankietowanych banków nie zobowiązał się stopniowo zmniejszać finansowania działalności związanej z węglem. Ocena inwestycji TPI w ropę i gaz — dwa nośniki energii o dużych emisjach CO2 — jest jeszcze gorsza. 24 nakierowane banki międzynarodowe były gotowe finansować poszukiwania i eksploatację nowych złóż obu tych nośników.

Paul Schreiber z Reclaim Finance potwierdza podobne wyniki badań jego firmy. — Wyliczyliśmy, że aby osiągnąć zmianę klimatu o 1,5 stopnia banki na świecie musiałyby zainwestować po 6 dolarów w dostawę zrównoważonej elektryczności z każdego dolara wydanego na kopalne nośniki energii.

Z raportu TPI wynika, że niektóre sektory energetyki czy motoryzacji są obiektem zainteresowania banków, ale jest wiele innych całkowicie zapomnianych sektorów, a emitujących dużo związków węgla. To transport lotniczy, przemysł cementowy, wydobywczy, przetwórstwo żywności. Przy dokładniejszej ocenie księgowości okazuje, się, że zalewie 22 proc. przychodów banków wynika z ich zobowiązań klimatycznych.

Raport Transition Pathway Iniotiative wskazał złe i dobre banki

W gronie złych uczniów raport TPI wymienił regionalne banki amerykańskie i banki chińskie, które nie mają żadnych sektorowych celów zmniejszania emisji spalin. Z kolei najbardziej aktywnymi w tej dziedzinie są banki europejskie i japońskie, te ostatnie ustaliły więcej celów sektorowych niż banki amerykańskie. W raporcie wymieniono Barclays Europe, BNP Paribas, Crédit Agricole., HSBC i ING Bank oraz Mitsubishi UFJ, SMBC i Mizuho Bank, gromadzące łącznie około jednej trzeciej aktywów finansowych Japonii. Paul Schreiber potwierdza cenę TPI: banki europejskie są globalnie lepsze od amerykańskich, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.

Praca ośrodka badawczego LSE wskazuje też na inny problem: całkowity brak banków, które deklarują zakończenie do 2025 r. wszelkiego finansowania wyrębu lasów. Podobnie nie ma też chętnych, którzy zrezygnowaliby ze wspiera … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJesienne płaszcze damskie – ponadczasowa elegancja i ciepło
Następny artykułEKOmmerce z dodatkiem AI. Ranking sklepów internetowych OPINEO 2024 ceni innowacje, dla których bodziec dali klienci