Praca zdalna ma obowiązywać w trzech wariantach: za zgodą pracodawcy i pracownika, na polecenie pracodawcy oraz na wniosek pracownika, okazjonalnie, przy czym „okazjonalna” nie może trwać dłużej niż 24 dni w roku. Warto wskazać, że praca zdalna na polecenie pracodawcy może zostać w każdym czasie cofnięta z co najmniej dwudniowym uprzedzeniem (początkowo w projekcie ustawy wskazywano na jeden dzień).
Ważne, aby pracodawca ustalił zasady pracy zdalnej w porozumieniu z zatrudnionymi lub w regulaminie pracy. Z uwagi na dodatkowe koszty wygenerowane u pracownika, będzie mógł on otrzymać ekwiwalent lub ryczałt za pracę zdalną. Celem ustawodawcy było pokrycie kosztów, jakie powstaną w budżecie pracownika (prąd, internet, służbowy telefon etc.). Taki dodatkowy benefit będzie należny tylko za dni pracy zdalnej, spędzonej poza biurem pracodawcy. Co istotne, miejsce pracy zdalnej trzeba będzie wpisać do umowy o pracę lub aneksu do umowy. To może być z pewnością problematyczne, szczególnie dla pracowników, którzy nierzadko pracując zdalnie do tej pory korzystali z możliwości swobodnego przemieszczania się, choćby po Polsce, łącząc się z pracodawcą z najodleglejszych czasem zakątków i miejsc.
Wprowadzenie pracy zdalnej na stałe do Kodeksu pracy to nie tylko zmiany w umowach o pracę czy regulaminach pracy, ale przede wszystkim konieczność dla pracodawcy opracowania nowych ocen ryzyka zawodowego przez specjalistów BHP, nowych procedur ochrony danych, czy tajemnicy przedsiębiorstwa.
W branży dealerskiej nie ma możliwości by wszyscy pracownicy wykonywali swoje obowiązki zdalnie. Są mechanicy czy doradcy serwisowi, których obecność w salonie i serwisie jest niezbędna. I w takim przypadku pracodawca ma problem. Jeżeli bowiem wniosek złoży pracownik – np. w ciąży lub wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia, czy też sprawujący opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inna osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności – wówczas pracodawca jest obowiązany taki wniosek uwzględnić.
Natomiast, sprzeciw pracownika w sprawie polecenia pracy zdalnej nie może być przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę. I na koniec najistotniejsze, pracodawca może podczas pracy zdalnej dokonać kontroli pracownika, w tym jego trzeźwości. I na koniec najistotniejsze, pracodawca może podczas pracy zdalnej dokonać kontroli pracownika, w tym jego trzeźwości, o czym więcej w następnym materiale.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS