Czy płacić dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z wynalazku, dlaczego pętla ZUS-owska jest groźna, kiedy umowa o dzieło to zlecenie, a umowa o doradztwo to kontrakt menedżerski, czy prawo zakładowe może działać wstecz – między innymi tymi kwestiami zajęły się sądy w 2020 r. W swoim dorobku judykatura ma już też ważne orzeczenie dotyczące Covid.
Po raz dwunasty Kancelaria Raczkowski organizowała Konferencję „10 orzeczeń”. Eksperci z Kancelarii omówili najważniejsze decyzje sądowe z prawa pracy z 2020 r., a także bardzo aktualne orzeczenie z 2021 r. dotyczące ingerencji w prywatność pracowników w celu ochrony ogółu przed Covid. Tym razem konferencja była wyjątkowa – pierwszy raz odbyła się w formule zdalnej, a rekordowa frekwencja wyniosła aż 1070 gości.
Czytaj także: Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2019 r.
Poniżej Kancelaria Raczkowski omawia 10 orzeczeń z ubiegłego roku uznanych za najważniejsze dla prawa i praktyki HR.
ROSZCZENIA
Za korzystanie z wynalazku pracodawca zapłaci, nawet gdy nie ma patentu
Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, twórca ma prawo do wynagrodzenia za korzystanie z jego wynalazku przez przedsiębiorcę, jeżeli temu przedsiębiorcy, na podstawie odpowiednich przepisów, przysługuje prawo korzystania z tego wynalazku bądź prawo do uzyskania na niego pa…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl – pakiet plus już od 39,90 zł za miesiąc
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS