Jak podaje CNN, w tym roku po raz pierwszy przygotowano mniejsze, osobne rankingi skierowane do konkretnych grup wiekowych. Rezultaty przynoszą złe wieści na temat zadowolenia z życia młodych ludzi w niektórych częściach świata.
Najszczęśliwszy kraj na świecie 2024. To w Finlandii żyje się najlepiej
Najszczęśliwszy kraj na świecie 2024 to Finlandia. To zaszczytne miejsce przypadło jej siódmy raz z rzędu. Pod uwagę wzięto m.in. PKB na mieszkańca, wsparcie społeczne, oczekiwana długość życia w dobrym zdrowiu, wolność, hojność i postrzeganie korupcji.
Okazuje się, że Finlandia jest dość bogata we wszystkie te rzeczy, jak oddanie portfela upuszczonego na ulicę, ludzie pomagający sobie nawzajem na co dzień, bardzo wysokiej jakości i powszechnie dostępne możliwości opieki zdrowotnej i edukacji – więc każdy mniej więcej zaczyna z tego samego pułpau
– powiedział John Helliwell, emerytowany profesor ekonomii w Vancouver School of Economics na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, założyciel i redaktor World Happiness Report.
Co więcej, Finlandia swoim szczęściem i dobrocią chce też dzielić się z migrantami.
Ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Niektóre propozycje zaskakują
Na drugim miejscu rankingu znalazła się Dania, a tuż za nią Islandia i Szwecja. Ogromnym zaskoczeniem jest Izrael, który mimo wojny z Hamasem zajął piąte miejsce. Jak podaje CNN, autorzy rankingu zastrzegają jednak, że rankingi opierają się na średniej z trzech lat, co często zaciemnia ocenę skutków “kataklizmów mających miejsce w danym roku”.
Oto najszczęśliwsze kraje świata:
1. Finlandia
2. Dania
3. Islandia
4. Szwecja
5. Izrael
6. Holandia
7. Norwegia
8. Luksemburg
9. Szwajcaria
10. Australia
11. Nowa Zelandia
12. Kostaryka
13. Kuwejt
14. Austria
15. Kanada
16. Belgia
17. Irlandia
18. Czechy
19. Litwa
20. Wielka Brytania
Ranking najszczęśliwszych krajów na świecie powstał z okazji obchodzonego przez ONZ 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia. W raporcie wykorzystano dane z ogólnoświatowych ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców ponad 140 krajów. Kraje uszeregowane są na podstawie średniej oceny życia z trzech poprzednich lat, w tym przypadku od 2021 do 2023 roku. Raport powstał we współpracy z firmą Gallup, Oxford Wellbeing Research Centre, Siecią ONZ ds. rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS