A A+ A++

Belgijska firma Lazer została utworzona w 1919 roku. Od początku swojej historii oferowała produkty dla motocyklistów. Początkowo skupiała się na artykułach skórzanych, w tym także kaskach (od 1930 r.), później do oferty trafiły także kaski z aluminium (1948 r.) i tworzyw termoplastycznych (1955 r.). Przedsiębiorstwo chwali się, że jest najstarszym producentem kasków motocyklowych na świecie.

W czerwcu do belgijskich władz trafił wniosek o upadłość, złożony przez prezesa firmy Lazer – Alexandra de Vos van Steenwijka. Informację ogłosiła firma Clicpublic, syndyk masy upadłościowej Lazera. Zdaniem prezesa głównymi przyczynami problemów finansowych przedsiębiorstwa była pandemia Covid-19 i związane z nią następstwa gospodarcze.

Przed ogłoszeniem upadłości kilkakrotnie próbowano ratować firmę przeprowadzając reorganizację, by zapewnić sobie lepszą pozycję na rynku. Próbowano znaleźć inwestorów, którzy pomogliby ocalić historyczną markę. Bezskutecznie. Do końca 2020 roku straty firmy sięgnęły 34 mln euro, co okazało się ciężarem nie do udźwignięcia. Bankructwo Lazera wpisuje się w pocovidowy trend załamania belgijskiej gospodarki. W samym czerwcu wnioski o upadłość złożyło ponad 1000 firm, co jest najwyższą wartością we Flandrii od 2013 r.

Lazer zatrudniał w Belgii dziewięć osób, zajmowały się one głównie logistyką i sprzedażą kasków. Produkcja ulokowana była Chinach i Wietnamie. W 2009 roku od firmy odłączył się dział rowerowy – Lazer Sport, zajmujący się produkcją kasków rowerowych. Ten radzi sobie bardzo dobrze, jego działalność nie jest zagrożona.

Syndyk wyprzedaje aktualnie majątek Lazera na aukcjach online. Można kupić duże serie kasków motocyklowych i sprzęt biurowy. Uzyskane w ten sposób pieniądze posłużą do zaspokojenia wierzycieli firmy. Upadek popularnej marki oznacza, że wkrótce zakończy się wsparcie dla aktualnych modeli kasków Lazer. Stanie się to zapewne po wyczerpaniu części zamiennych w magazynach importerów i dystrybutorów.

Przeczytaj także: tor Kymi Ring na skraju bankructwa?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO lokalnej historii pod chmurką
Następny artykułKrajoznawczy rajd rowerowy – Wąwóz Leszcz