Wystawa stała w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku nie zmieniła się od 35 lat. Odwiedzający Dom Przyrodników na ulicy Mariackiej wciąż mogą przejść się po skrzypiącym parkiecie, zobaczyć wykonaną w ubiegłym wieku makietę wczesnośredniowiecznego Gdańska, przystanąć przed ręcznie wykonanymi planszami i wielkimi gablotami z mrugającymi jarzeniówkami oraz podziwiać okazałe paprocie i fikusy stojące w salach wystawowych.
Te wszystkie atrakcje będą dostępne tylko do końca maja. Potem wystawa zostanie rozmontowana i nie wróci już na swoje miejsce.
Pierwszy generalny remont po odbudowie
Od dwóch miesięcy pracownicy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku pakują się i przygotowują do przeprowadzki. Na najbliższe dwa lata przeniosą się do innych oddziałów muzeum. Dom Przyrodników znajdujący się na ulicy Mariackiej czeka generalny remont – pierwszy od czasu powojennej odbudowy.
– W przyszłym tygodniu ogłosimy przetarg na generalnego wykonawcę prac, które powinny rozpocząć się w wakacje – mówi Ewa Trawicka, dyrektorka Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. – Po jego zakończeniu rozpoczną się prace nad nową wystawą stałą, której projekt wykonawczy jest już gotowy. W nowoczesny sposób będzie ona opowiadała o historii Gdańska i pozwoli widzom wyobrazić sobie, jak wyglądało życie tutaj przed setkami lat.
Remont ma kosztować prawie 11 mln zł, zostanie sfinansowany ze środków samorządu pomorskiego oraz dotacji gminy Gdańsk.
Na czas prac zabytki zostaną spakowane i umieszczone w muzealnych magazynach. W Domu Przyrodników powstanie nowa przestrzeń ekspozycyjna, dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Znikną stare grzejniki (zastąpi je ogrzewanie podłogowe), drewniane parkiety zostaną wymienione na nową nawierzchnię. Po remoncie zwiedzający będą mogli skorzystać z nowych toalet umieszczonych na parterze, a nie tak jak wcześniej – w piwnicach budynku. Prace obejmą też Bramę Mariacką, w której mieszczą się pomieszczenia administracyjne muzeum oraz dach Domu Przyrodników (jego pokrywa zostanie wymieniona).
Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
– Z niektórymi rzeczami smutno będzie nam się rozstać – przyznaje Ewa Trawicka. – W muzeum do dziś funkcjonuje najstarsza winda w mieście, która ma już 60 lat i wciąż jest czynna. Remont jednak sprawi, że cała nasza przestrzeń będzie bardziej przyjazna dla zwiedzających i pracowników.
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku istnieje od 1962 roku. W jego zbiorach jest ponad pół miliona eksponatów archeologicznych, etnograficznych, przyrodniczych i numizmatycznych, które dokumentują czasy od paleolitu schyłkowego (około 12 tys. lat p.n.e.) do XX wieku.
Projekt modernizacji wystawy obejmuje 1660 metrów kwadratowych. Oprócz 3-kondygnacyjnej powierzchni ekspozycyjnej przearanżowane zostaną też: hol wejściowy, sala wielofunkcyjna oraz sala wystaw czasowych.
Z okazji przeprowadzki Muzeum Archeologiczne wystawia na sprzedaż część dawnego wyposażenia. Powodzeniem cieszyły się ostatnio składane krzesła w stylu retro. Wielu chętnych znalazło się na przecenione książki z magazynów. Gdańszczanie są również zainteresowani ręcznie wykonanymi planszami z gablot.
– Zainteresowanie książkami przerosło nasze oczekiwania – mówi Ewa Trawicka, dyrektorka Muzeum Archeologicznego. – Wysyłamy codziennie po kilkadziesiąt paczek, zamawiają je archeolodzy z całego kraju. Szukamy też miejsca na makietę średniowiecznego Gdańska z dotychczasowej wystawy. Na pewno jej nie wyrzucimy. Jeśli nie znajdzie się chętny, umieścimy ją w magazynie.
Starą wystawę można zobaczyć do 30 maja. Godziny otwarcia: 10-17, od wtorku do niedzieli (w poniedziałek zamknięte). Bilety: normalny – 8 zł, ulgowy – 6 zł; w sobotę wstęp jest bezpłatny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS