Nic dziwnego, że niebezpieczne miejsca są często najbardziej fotogeniczne. Dotyczy to także wulkanów. Żaden wulkan nie powinien być lekceważony – to w końcu góry i jeśli są aktywne, mogą przysporzyć wspinaczom trudniejszych wyzwań niż choroba wysokościowa czy zmęczenie. Jednak ci, którzy dobrze się przygotują i podejdą do wyzwania odpowiedzialnie, zostaną nagrodzeni fantastycznymi widokami. Oto 10 najpiękniejszych wulkanów na świecie!
- Kilauea, Hawaje, Stany Zjednoczone
- Arenal, Kostaryka
- Villarrica, Chile
- Licancabur, Boliwia
- Kilimandżaro, Tanzania
- Etna, Włochy
- Koriacka Sopka, Rosja
- Kawah Ijen, East Java, Indonezja
- Fuji, Japonia
- Mayon, Filipiny
Kilauea, Hawaje, Stany Zjednoczone
Zapomnij o skąpanych w słońcu plażach, surferach i spódnicach z trawy – na Hawajach odbywa się jeden z najbardziej spektakularnych pokazów świetlnych na świecie. Położony w Parku Narodowym Hawajskich Wulkanów na południowym wybrzeżu Big Island, Kilauea jest najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. Stojąc dumnie na wysokości 1280 metrów, wybucha nieprzerwanie od 1983 roku. Poszukiwacze przygód mogą wędrować po utwardzonych polach lawy, aby zobaczyć jej moc, gdy lawa syczy parującym gorącem. Po zmroku jezioro lawy odbija swoje ogniste kolory na nocnym niebie, tworząc niesamowity pokaz blasku.
Ostatnia erupcja: 2020 rok.
Arenal, Kostaryka
Arenal wygląda całkiem nieźle, choć ma 7000 lat. Jako najbardziej aktywny wulkan w Ameryce Środkowej i jeden z 10 najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, Arenal jest znany z ciągłego przepływu lawy i gorącego gazu oraz z tego, że zawiera jedne z najmłodszych skał na powierzchni Ziemi. Podróżni mogą podziwiać wspaniałe widoki na wulkan w kształcie stożka, jeżdżąc na rowerze przez zapierający dech w piersiach krajobraz, zjeżdżając na suwak nad baldachimem lasu i wiosłując w jeziorze Arena. Obszar ten jest również pełen dzikiej przyrody, gdzie można dostrzec papugi, wyjce i jelenie, gdy będziesz przemierzać park narodowy o powierzchni 29 692 akrów.
Ostatnia większa erupcja: 2010 rok.
Villarrica, Chile
Villarrica to jeden z nielicznych stale aktywnych wulkanów na świecie. Co może być bardziej fotogeniczne niż jezioro bulgoczące ognistą, gorącą lawą? Na wysokości 9300 stóp Villarrica jest jednym z niewielu stale aktywnych wulkanów na świecie. Tętniące życiem jezioro lawy w kraterze jest jedną z najgorętszych atrakcji turystycznych południowych Andów. „Wspaniałą rzeczą we wspinaczce Villarica jest to, że jest dostępna dla większości osób o przeciętnej sprawności fizycznej” – mówi Steve Moore, poszukiwacz przygód i bloger podróżniczy w The Twenty First Century Nomad. Widoki ze szczytu w pogodny dzień są tym, co naprawdę czyni go wyjątkowym.
Ostatnia poważna erupcja: 2015 rok.
Licancabur, Boliwia
Turkusowe jezioro leżące u stóp wulkanu Licancabur o wysokości 5920 m n.p.m. wygląda, jakby należało do innego świata. Ta część Boliwii leży przy granicy z Chile i jest domem dla jednego z największych solnisk w Ameryce Południowej. Pylisty teren bardziej przypomina księżycowy krajobraz niż jakiekolwiek inne miejsce na Ziemi, a lśniąca i trafnie nazwana Laguna Verde świeci jak miraż w potwornym upale. Najlepszym sposobem na dotarcie do Licancabur jest jeep. Trasa rozpoczyna się na równinach solnych Uyuni i mija bulgoczące błotne doły i laguny pełne flamingów – obie rywalizujące z wulkanem o tytuł „najbardziej fotogenicznego”.
Ostatnia poważna erupcja: około 10 000 lat temu.
Kilimandżaro, Tanzania
Poszukiwacze przygód z całego świata udają się na granicę Tanzanii i Kenii, aby zmierzyć się z Kilimandżaro, najwyższą górą Afryki. Mało kto wie, że Kili jest również najwyższym wulkanem na kontynencie, wyjątkowym, ponieważ ma trzy stożki wulkaniczne. Podczas gdy stożki Mawenzi i Shira są wymarłe, najwyższy, Kibo (na którym znajduje się najwyższy szczyt Uhuru), jest nadal aktywny i wypuszcza od czasu do czasu parę i gazy. Ci, którzy chcą wspiąć się na oszałamiający szczyt Kilimandżaro o wysokości 5895 metrów, muszą być przygotowani na radykalną zmianę temperatury. Idąc, przechodzisz z 35oC [w] dżungli do -15 ° C na szczycie Uhuru, najwyższego szczytu. Około 200 km na zachód od Kilimandżaro krater Ngorongoro jest dawnym wulkanem, który, jak się uważa, kiedyś rywalizował z Kilimandżaro pod względem wysokości, szacowanej na 4500-4800 m wysokości, dopóki się nie zawalił. Dziś Ngorongoro ma 22,5 km średnicy i 610 m głębokości i jest największym kraterem na ziemi, tworząc wyjątkowe środowisko dla lokalnej przyrody.
Ostatnia duża erupcja miała miejsce 360 000 lat temu.
Etna, Włochy
W 2013 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Etna jest drugim najbardziej aktywnym wulkanem na świecie i najwyższym w Europie. Wznosząca się nad malowniczym miastem Katania na Sycylii Etna pozuje dla ciekawskich turystów, a także ułatwia wspinaczkę. Chociaż Etna często wybucha, erupcje te nie charakteryzują się dramatyczną aktywnością, co czyni Etnę stosunkowo bezpiecznym wulkanem.
Ostatnia poważna erupcja: 2021 rok.
Koriacka Sopka, Rosja
Wulkan Koryaksky wznosi się po północno-zachodniej stronie wulkanu Avachinsky, oddzielonego doliną przypominającą siodło. Wysokość wulkanu wynosi 3456 m i jest wyższy niż wszystkie wulkany południowej części Kamczatki.
Szczyt wulkanu jest nieco ścięty na zachód, a po zachodniej stronie wulkanu znajduje się mały krater o wymiarach 90×45 m, ustępujący przepływowi lawy w kierunku południowym. W północnej części szczytu znajduje się starożytny krater o średnicy 500 m; krater jest pokryty lodowcem. Na wschód od tego krateru znajduje się szczyt wulkanu, a za nim wysoki obelisk z lawy.
Ostatnia erupcja lawy miała miejsce w 1896 roku. Wtedy wulkan nie był aktywny przez długi czas, jeśli nie liczyć niewielkiego parowania z krateru. Jednak w 1955 r. aktywność nasiliła się i pod koniec roku na zachodnim zboczu z powodu wewnętrznego ciśnienia gazu utworzyła się szczelina o długości 500 mi szerokości 10-15 m. Długi strumień pary i gazu wydobywał się ze szczeliny. To pęknięcie czasami nadal paruje. Wejście na wulkan Koryaksky jest dość trudne i wymaga ćwiczeń alpinistycznych.
Kawah Ijen, East Java, Indonezja
Nieskazitelne turkusowe jezioro wieńczy krater tej spektakularnej góry o wyMsokości 9100 m. n. p.m. we wschodniej Jawie. Chociaż tropikalny kolor wody może wyglądać zachęcająco, zawiera kwas siarkowy. Mimo iż Kawah Ijen obecnie nie wybucha, jego niepokój można wyczuć pod stopami, gdy para syczy z niewidocznych otworów wentylacyjnych na powierzchni krateru. Wulkan słynie również z „niebieskiego ognia”, ponieważ gaz siarkowy pali się nocą w błękitnym odcieniem. Ciekła siarka schładza się również do postaci jasnożółtych bloków, które miejscowi górnicy mozolnie wywożą, by sprzedawać w pobliskich wioskach.
Ostatnia większa erupcja: 1817.
Fuji, Japonia
Święta forma góry Fuji oczarowuje ludzkość od ponad 2000 lat – w rzeczywistości jest to najważniejsza atrakcja turystyczna Japonii, a jej kultowy wizerunek można znaleźć na wszystkim, od koszulek po kubki do kawy. Każdego roku ponad 200 000 osób wspina się na ten cenny symbol narodowy o wysokości 3 776 m. Ponieważ jest tak popularny, jest dobrze zaopatrzony dla zmęczonego wędrowca. Dziesięć stacji wyznacza kamienisty szlak na zboczu góry, umożliwiając turystom zatankowanie japońskich podstawowych produktów, takich jak makaron i sake.
Ostatnia większa erupcja: 1707 rok.
Mayon, Filipiny
Na filipińskiej wyspie Luzon, 332 kilometry na południowy wschód od Manili, znajduje się jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Góra Mayon góruje nad miastem Legaspi, a jej imponujący cień nieustannie przypomina o potędze Matki Natury. Od 1616 roku ten imponujący stratowulkan wybuchł 47 razy, a wiele wybuchów spowodowało śmiertelne lawiny błotne. W 2013 roku pięciu wspinaczy zginęło, gdy zostali uderzeni przez spadające skały wyrzucone przez szczególnie gwałtowny podmuch.
Ta przesiąknięta mitologią góra została nazwana na cześć wuja mitycznej księżniczki, która była znana ze swojego piękna. Księżniczka przeciwstawiła się swojemu wujowi, uciekając ze swoim kochankiem, a huk na górze podobno jest gniewem tego zazdrosnego i gwałtownego krewnego.
Ostatnia większa erupcja: 1814 rok.
Bibliografia
- Lindsey Galloway; “The world’s most beautiful volcanos”; data dostępu: 2021-03-05
- Leslie Patrick; “10 of the most photogenic volcanoes from Fuji to Etna”; data dostępu: 2021-03-02
- Rough Guides Editors ; “The top 20 volcanoes around the world”; data dostępu: 2021-03-02
- By Maya Wei-Haas; “Volcanoes, explained”; data dostępu: 2021-03-04
- Adam McCulloch; “Top 10 active volcanoes to see up close”; data dostępu: 2021-03-04
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS