A A+ A++

Unikatowe walory polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pokazane zostaną na wystawie w Muzeum Twierdzy Toruń. Otwarcie ekspozycji nastąpi w piątek, 17 września 2021 r.

Wystawa promocyjno-edukacyjna Stowarzyszenia Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce prezentuje działalność Ligi oraz polskie obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, których zarządcami i opiekunami są członkowie Stowarzyszenia. Na 20 planszach wystawowych zaprezentowane zostaną fotografie i opisy przedstawiające walory polskich obiektów.

Wystawa powstała z inicjatywy Zarządu Stowarzyszenia Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce, którego Prezesem jest Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz, jako odpowiedź na potrzeby promocji polskiego dziedzictwa w trudnych czasach ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

Prace nad przygotowaniem wystawy trwały kilka miesięcy, a jej powstanie jest efektem współpracy i zaangażowania wszystkich członków Stowarzyszenia. W realizację przedsięwzięcia zaangażowany był również członek wspierający Ligi – Muzeum Okręgowe w Toruniu, które opracowało wystawę od strony zarówno graficznej, jak i merytorycznej.

Celem funkcjonowania Stowarzyszenia „Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce” jest inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do utrzymania w dobrym stanie, właściwego wykorzystania i promocji polskich obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak również uznanych za Pomniki Historii. Istotnym narzędziem realizacji tych zamierzeń jest podejmowanie przez członków Ligi wspólnych przedsięwzięć promocyjnych w kraju i poza granicami Polski, gromadzenie i udostępnianie informacji turystycznych o polskich obiektach światowego dziedzictwa, współpraca z krajowymi i zagranicznymi organizacjami turystycznymi, prowadzenie wspólnych działań edukacyjnych oraz pozyskiwanie funduszy na ich rewitalizację. Ponadto Liga działa na rzecz współpracy i wymiany doświadczeń, wspiera starania członków o zachowanie właściwego stanu obiektów i udziela wsparcia finansowego na realizację prac konserwatorskich i restauratorskich. Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z Polskim Komitetem ds. UNESCO, Polskim Komitetem Narodowym Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Cele statutowe Ligi oraz jej działalność są tożsame z zapisami Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, jak również nie podejmuje jakichkolwiek działań mających na celu uzyskanie wpływów finansowych. Budżet Ligi zasilany jest wyłącznie ze składek członkowskich, z których finansowana jest bieżąca działalność Stowarzyszenia, w tym także dotacje na realizację prac konserwatorskich przy obiektach wpisanych na listę światowego dziedzictwa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezes IPN: 17 września 1939 jest wciąż żywą raną w tkance polskiego narodu
Następny artykułSIATKARKI NA TARGOWISKU